| SnicK a întrebat:

Salut, am vorbit cu "o vedeta" care e pe o firma SC. ***** SRL/sau ma rog.
Si am intrebat cum de ii lasa pe ceilalti sa posteze melodiile lui pe youtube, adica pe alti useri ai youtubului, si a zis ca nu-i lasa doar ca nu are ce sa le faca, ca are mult de umblat pentru ca ia incalcat drepturiile de autor, si a zis ca daca se straduie poate primii si amenda presupusul, adica cel care a postat pe youtube melodie fara acordul lui.
Daca pui la Description Numele lui si Melodia in caz ca vrei sa folosesti melodia la alceva, de ex. la o filmare in parc, te scutesti de incalcarea dreptului de autor?

1 răspuns:
| DeeDee a răspuns:

Nope, in cel mai rau caz iti sterg contul. Mie mi s-a intamplat pentru o melodie de Jonas Borthers (bine, dar aici eram la strike 3). Da, e o incalcare a dreptului de autor dar exista o bresa in lege care permite sa fie postate vid-uri cu melodiile respective. Uite aici:

"Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for "fair use" for purposes such as criticism, comment, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statute that might otherwise be infringing. Non-profit, educational or personal use tips the balance in favor of fair use."
Poti posta chestia asta la video description daca vrei.
Ala zicea de amenda ca sa te sperietongue In cele din urma, nu are nici o putere pe youtube. Poate doar sa iti dea flag - tie si celor enspe utilizatori care i-au postat melodia/ii fac reclama gratis.