| kruspe a întrebat:

As vrea sa ma apuc de niste cursuri de autoaparare, dar nu neaparat ceva foarte tactic, ci ceva gen lupte libere sau de strada...in asa fel incat sa fac fata unui atac sau unui stol de cioribig grin.Ma poate sfatui cineva? Exista un site cu mai multe variante? Sau cum ar trebui sa procedez? Nici nu vreau sa merg la unu' care se supraapreciaza si se crede maestru. vreau pe cineva avizat si normal.

Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Katiee^^ a răspuns:

Pai ai putea sa gasesti un instructor de karate in orasul tau. Am facut si eu 5 ani si mi-a placut mult. Eu am facut shotokan-fudokan, unde trebuie foarte multa disciplina. Cred ca box-ul ti s-ar potrivi daca vrei gen lupte de strada happy.

10 răspunsuri:
| Cretzule a răspuns:

Poti sa faci lupte libere sunt bune pentru auto aparare dar daca nu vrei performanta nu le fa eu le fac pentru performanta poti sa vi la CSS5 langa spitalul carol davilla

| unu a răspuns:

Pai nu cred ca ai faci vreodata fata la un "stol" cu orice ai sti tu. doar nu te crezi in filmele cu van damme, unde unul se bate cu 10 insi deodata? laughing

| MihaLoveYou a răspuns:

Poti sa mergi la lupte greco romane, sau la Karate, Jujitzu sau arte Martziale.

| TheBlueWolf a răspuns:

Iti dau dreptate 100% la acest capitol.Romania si mai ales Bucurestiul care este un focar de infectie prin care misuna tot felul de "smecherasi"si animale ale caror nivel de inteligenta nu depaseste un cactus din mijlocul desertului.Cel mai potrivit este din punctul meu de vedere Wing Chun.Iti trebuie rabdare si destula disciplina insa nu are notiuni si poti improviza constant.Eu sunt anti violenta insa in momentul in care sunt agresat, fie fizic (mai ales) fie verbal sau teritorial reactionez ca atare si ii arat ce simte o minge de fotbal dupa un meci ce s-a terminat in prelungiri. Wing Chun necesita in special coordonare. Daca esti in stare sa iti coordonezi fiecare miscare si sa acorzi atentie fiecarui detaliu fara a te lasa dus de vals in impulsul de adrenalina il poti face friptura pe adversar. De asemenea la un nivel mai avansat si experinta acumulata (de obicei 2-3 ani) te poti ridica la noi standarde putand sa dobori chiar si pana la 3 adversari. Wing Chun nu promoveaza pumnii in fata ci lovituri bine plasate in zonele cele mai sensibile ale corpului care sa il dezabiliteze pe inamic nu imbecilitati de lovituri in tampla prin care sa ii omori, mai faci si inchisoare din cauza unor idioti.Ai grija insa, legea este facuta in gluma si "gandita"intr-un mod absurd si meschin asadar vatamarea unui om chiar daca el se regaseste in postura de agresor te poate baga la parnaie sau te trezesti cu amenzi absurde.Cel mai bine e sa ignori.

| tarziu a răspuns:

Poti sa incerci ceva mai brutal de genul tae kwon-do sau wu-shu care se bazeaza mai mult pe picioare

| MirelaMirela a răspuns:

Ai putea face judo la css5 tisar potrivi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand tai chi... insa daca incepi acest stil de lupta pentru a te da smecher pe strada si pentru a bate rromi, e mai bine sa ramai la Karate... si box. Tai chi este pentru relaxare, pentru ati dezvolta organismul si sa raspunzi cu atac doar cand e neaparata nevoie.
Daca te vei duce undeva si le spui de ce vrei tu sa inveti lupte, de aceea se dau toti mari maestri si o sa-ti iei bataie la antrenamente. Mai intai de toate trebuie sa simti pe pielea ta, toate loviturile ca apoi sa le aplici pe un om fara aparare sau lipsit de antrenamente.
Te astept la tai chi...

| kruspe explică:

Vreau sa ma apuc de lupte, sau ceva asemanator, pur si simplu pentru siguranta fizica si pentru a avea replica la un eventual atac. Dar stiti si voi ca pe strada nu da nimeni gongul si nu exista tactica.Nu are legatura cu smecheria.Chiar deloc.Trebuie sa specific ca nu sunt un pusti teribilist, am 25 de ani si sunt fata.Nu vreau sa fac performanta de campionate etc, sau sa devina stil de viata, vreau un fel de calificare solida happy. Ma atrage ideea cu boxul...il urmaream pana acum si nu mi-a trecut prin cap laughing)

| Adi_6926 a răspuns:

Daca intr-adevar doresti sa inveti ceva de contact si care sa iti foloseasca, cu un antrenor vechi in meserie si centura neagra te sfatuiesc sa incerci in Complexul Sportiv Lia Manoliu in zilele de marti 18; 30-21; 00 joi 20; 21-30 chiar la sala de Judo

| octav_9369 a răspuns:

Eu zic sa cauti un instructor de carate. o sa te invete multe tehnici de aparare mai putin de atak. crede-ma am fost si eu la un asemenea curs