| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, cum as putea sa consum calorii stand jos ca (eu la 15 ani) imi tot creste nr de kilograme si nu stiu ce sa fac, am incercat sport nu prea imi iese.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil mananci foarte mult si alimente foarte calorice si atunci normal ca degeaba faci sport mai ales ca prevad ca faci 5 minute niste exercitii banale

| Simpatic a răspuns:

Fara fast food, fara prajeli mai mult o tii de fructe legume si salate, bine nu excluzi nici carnea dar o carne slaba nu cea de porc!
Ai nevoie si de miscare, fa macar plimbari in aer liber daca nu poti sa faci alergari, eu stiu 30 de minute de mers pe jos fac bine.
Cand te mai pui pe picioare poti sa te apuci de sala dar nu cu greutati neaparat ci vei face mai mult cardio.
Nu manca multa paine, la o masa in care ai si cartofi prajiti sa spune si carne, mananca fara paine.
Renunta si la fainoase si dulciuri, schimbarile vor veni dar nu peste noapte MULTI AU PUS 10 KG pe ei in 2 ani si asteapta sa de jos 15 kg in 2 luni, nu este normal.
Scazutul in greutate se face in conditii normale si sanatoase, daca dai jos usor te poti imbolnavi sau pui la fel de usor pe tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Eviatand sa mai mananci, vei incepe sa pierzi din greutatem\, daca esti atat de puturos incat sa refuzi a face sport, cum ar fi normal si sanatos, in special la un copil de 15 ani.
Singura solutie sa nu iei in greutate, este sa nu mananci!
Nu slabesti pentru ca nu faci sport, doar pretinzica-l faci!
Ia pune-te pe alergat 5km/zi, dar spun alergat, nu mers rapid, nu prefacut, sa vezi cum scad kilogramele, vazand cu ochii.

| Sn4k3 a răspuns:

Sport si deficit caloric (adica mancat mai putin).

| Bizon95 a răspuns:

Iti iei fotoliu cu masaj activ
iti iei centura de ars calorii
iti iei... nu stiu cum ii zice, o chestie care baga curent in muschi si ii forteze sa se contracte

TE RIDICI DE PE KURU' PUTUROS SI FACI PLIMBARI LUNGI... sau chiar sport (doamne ajuta) tongue

| SacuiuRobert926 explică (pentru Bizon95):

Ar fi fain sa am fotoliu de masaj big grin dar scump e sa iau una lejera. Mie mi se pare o risipa de bani sa fac masaj la mall-uri.

| HadesSs a răspuns:

Raspunsul Anei e partial, raspunsul e, evita sa mai mananci porcarii junk food, dulciuri, sucuri ce contin zahar si bineinteles fa sport, iesi cu bicicleta, drumetii, etc.

| elcosmin a răspuns:

Mananca mai putin, fara paine, bea multa apa, si tot ce mananci sa contina putine calorii. O miscare nu strica. Sa nu ai mai mult de 3 mese pe zi. Evita dulciurile. Bafta!