| AestheticPerf a întrebat:

Am 17 ani si penisul de vreo 15-16cm, oare va ma creste? Nu stiu cum sa zic ca il am, daca va mai creste sper sa il am de vreo 17-18, dar daca s-a oprit din crestere nu atiu ce sa zoc sau ce as putea sa fac. Vreau sa va informez ca fav sport si exercitii fizicr si nu consum dopamine injectabile sau steroizi, doar vitamime si proteine naturale in caz ca va intrebati. FUNDA!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Penisul isi incheie cresterea la varsta de 16 ani, chiar daca tu continui sa cresti, pana la 18 sau chiar 20 de ani.
Din pacate, nu exista tratamente sau metode sa maresti un penis.
Singura metoda de marire fiind cea chirugicala, cu 2-3 cm doar, dar cu sanse de 50% sa raami impotent, daca operatia nu reuseste.

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform rezultatelor obtinute dupa efectuarea a multe studii si experimente de catre specialisti in domeniu si medici s-a ajuns la concluzia ca dezvoltarea, maturizarea si cresterea in lungime a penisului se termina in jurul varstei de 16 ani cu o abatere in +/- de circa 1 an in functie de momentul instalarii pubertatii dar si a dezvoltarii fizice, normale sau cu un anumit retard fizic care poate provoca intarziere a dezvoltarii de ansamblu. Avand in vedere si luand in considerare si faptul ca adancimea medie a vaginului este de aproximativ 9-11 cm (extrem de rar 11-13 cm), indiferent de cat este de lung penisul, intotdeauna in vagin va intra doar prima portiune de 10-12 cm ai penisului, restul va ramane afara laughing vorba aia participa dar nu se baga. rolling on the floor De asemenea este bine sa stii ca marimea/dimensiunile penisului sunt transmise prin informatie genetica si din acest motiv atat lungimea cat si grosimea penisului NU pot fi modificate prin absolut nicio metoda existenta la ora actuala. Multa sanatate!

| Frank51 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ca sa intre 12 trebuie sa o ai de 20. Sunt unele fete cu posteriorul mai evoluat. Deci baieti, marimea conteaza, daca o aveti sub 16 imi pare rau.

| Emilian65 a răspuns:

Da, va mai creste.

| AnonImOO000 a răspuns:

Marimea medie in Romania asa cum spun noile studii facute, este de 12 cm... cred ca esti bine. In plus va mai creste, de obicei se opreste cresterea pe la 20-21 de ani.

| AlexCratima2000 a răspuns:

Este posibil sa-ti mai crasca dar este posibil si sa nu. eu zic ca ese destul de bine si sa nu-ti faci griji! e bine asa cum e!