| sarmalutapicanta a întrebat:

Sunt baiat am 21 de ani 121 kilograme, 1.80 m.rata metabolica bazala a mea este de 2500 kcal. as vrea sa stiu ce sa fac ca sa slabesc 2 kilograme pe saptamana fara sa-mi pun deloc sanatatea in pericol.cate calorii sa consum la mese sau cate calorii sa ard la sala etc? cati carbohidrati sa consum cate proteine si cate lipide avand in vedere ca, caloriile se extrag din aceste 3 minerale.cum este bine sa incep? vreau sa slabesc 50 de kilograme in 8 luni si sper sa reusesc cu ajutorul vostru.Dau funda pentru cel mai util raspuns.multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Mai bine ai cere sfatul unui nutritionist si ti-ar face o dieta personalizata...
Renunta la fast food/prajeli/carbogazoase/dulciuri si fainoase
Manaca carne fiarta/gratar si fara sare..si daca poti sa faci si ceva miscare e si mai bine.
O zi bunahappy

| Shammal a răspuns:

Uita-te pe www.antrenorulmeupersonal.ro are o gramada de informatii utile, are si un canal de youtube; cel mai important lucru e sa ai constanta in ce faci iar rezultatele or sa apara; termenul fix de 50 kg in 8 luni poate sa te motiveze insa poate sa te si demoralizeze; tine in minte unde vrei sa ajungi si actioneaza in sensu asta fara a pune limita de timp...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai.....vezi ca este o operatie care iti taie din stomac si nu mai poti manca mult

| ApenAlfred123456789ApenAlfred a răspuns:

Mănâncă fructe multe nu mai manca carne mănâncă pui nu mânca shaorma și să mănânci salată să te duci la sală de sport si cam atat

| Cosmin86 a răspuns (pentru ApenAlfred123456789ApenAlfred):

Fructele au ZAHAR ( fructoza ). Multe fructe = cea mai proasta idee.

Cand vrei sa slabesti, mananci cat mai PUTINE fructe.

Esti doar un copil mic care isi da si el cu parerea, nu?