| Romeo666 a întrebat:

Salut.Cum pot afla cat gaz natural mai este pe planeta si cand se va termina si cat GPL mai este pe pamant si cand se va termina? Pe ce site-uri sa ma uit?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pamantul mai dispune de zacaminte de gaz metan inca cel putin 100 ani, chiar daca nu se mai gasesc zacaminte noi.

| RoCkKiD a răspuns:

Gazul natural si GPL sunt acelasi lucru doar ca GPL e varianta putin procesata pentrua fi racit si lichefiat.

Gasesti pe net statistici dar ele vin cu o gramada de presupuneri. Probabil ce e pe worldmeter presupune ca in urmatorii x ani consumul va ramane la fel sau va evolua similar cu ce am vazut in anii precedenti. Problema e ca nimeni nu poate prezice viitorul, daca o sa creasca extrem de mult consumul atunci o sa ajunga mai putin timp. In schimb daca e accelerata tranzitia catre surse de energie regenerabile poate nu o sa fie epuizat niciodata pentru ca nimeni nu o sa-l mai cumpere.

| relian a răspuns (pentru RoCkKiD):

Gazul natural si GPL sunt acelasi lucru"zici tu,ori au auzit la radio sant?

Vad ai internet,daca cautai asa pe google si aflai care este adevarul, dar e mai bun sa spui prostii laughing.E buin si asa rau, macar ai spus ceva de la tine, era mai grav daca cautai, gaseai ceva, apoi intelegeai nuca in perete.

Deci gazele naturale is de fapt un amestec format din mai multe gaze.De exemplu contin butan,propan,metan,etan,nirogen, si nu mai stiu ce alte gaze.
Ei de aici este extras butanul, ala ce il folosesc oamenii pentru aragaze, apoi propanul, cam astea is gazele ce merita a fi lichefiate si folosite.

Gazul metan nu merita sa fie lichefiat, costul de lichefiere ar depasi valoarea gazului

| relian a răspuns:

Gazele nu se vor termina niciodata,ma refer pe planeta,ele se formeaza tot timpul.
Daca te referi la gazele extrase,nu gasesti nicaeri informatiile astea pentru ca nu le stie nimeni.
Nu stie nimeni ce cantitati sunt si nici pe unde.ori daca mai sunt si altundeva decat s-au gasit pana in prezent.

Referitor la GPL gazul asta nu se gaseste singur,pur, deci nu se extrage gaz GPL, asta este extras din gazele naturale.

Deci gazele naturale is de fapt un amestec de mai multe gaze, cum ar fi butan, propan, metan etc.

Cit GPL mai este? Pai cit vor aia sa lichefieze laughing
Dar ces cu intrebarile astea de gradinita?

| Frank51 a răspuns:

O să fie pe o perioadă foarte mare, cu exactitate nu știm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sunteți mulți care săriți gardul? NIMENI Nu știe ce ai întrebat tu. Tu crezi că s-a dus cineva în subteran să măsoare cantitatea de gaz? Folosiți prezervativ sa nu mai iasă specimene ca voi. Când pui o întrebare te gândești întâi dacă are o logica acea întrebare.

| c0ndexus a răspuns:

Buna! Din pacate, nu poti afla cantitatea, dar dupa cum vezi, pretul creste, deci putem presupune ca nu mai avem asa mult gaz. Online pe worldometers.info am aflat ca mai este destul gaz pentru vreo 40-50 de ani. Te mai poti informa si de pe threadurile de pe quora.com. Nu am putut gasi nimic despre GPL, dar sper ca te-am putut ajuta! (worldometers spune ca ar fi undeva in jurul a 196037528956.416 metri cubi de gaz in lume)

| anonim_4396 a răspuns (pentru c0ndexus):

În 40ani nu o sa mai fie viața pe pământ, nimeni nu știe ce cantitate de gaz exista în subteran.

| Romeo666 explică (pentru anonim_4396):

Cum adica nu o sa mai fie viata pe pamant in 40 de ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Romeo666):

Simplu, datorita poluării, încălzirii globale, mănânci plastic în alimente, lipsa oxigenului (pădurile sunt tăiate) și lista continuă. La temperatura de 50grade la umbra, ochii încep sa fiarbă, practic te coci

| darrio2007 a răspuns (pentru Romeo666):

Păi, se termină gazul.