| Angie12 a întrebat:

Salut, cum puteti explica urmatorul proverb: „Dintr-o piele de vaca si o teaca" please dau funda

Răspuns Câştigător
| TheBlisterExists a răspuns:

E un indemn la cumpatare si masurare a actiunilor.
Daca nu masori corect pielea de vaca iti iese doar o teaca mica din toata pielea.

Un indemn care ne spune sa nu risipim, sa fim chibzuiti si sa gandim de doua ori inainte de a face ceva.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Adica nu te alegi cu nimic, ai risipit totul.
Te pup!

| Northern a răspuns:

Bună! Expresia corectă era : „Dintr-o piele de vacă iese si o teacă.'' Acest proverb se referă la risipă, din toată pielea de vacă tu te alegi doar cu o teacă.O zi frumoasă să ai!