| ⅓Al€X_Red Mx⅓ a întrebat:

Salut cum se transformau in fractii de exemplu 0, 1(5)?

12 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Ai asa: (15-1)/90 asta deoarece ai un 1 si dupa aceea perioada 5.
daca aveai spre exemplu 0, 11(5)=(115-11)/900
0,(5)=5/9
1,(5)=(15-1)/9
0,(56)=56/99

| rosto a răspuns:

Mai simplu decat la explicatia lui kiddo, de exemplu la nr luat de el: 1, 23(44). de fapt este acelasi lucru cu 1, 23(4). iei astfel. initial tot numarul 1234 din care scazi tot ce este inainte de perioada, adica 123. totul supra un numar format numai din 9 si 0, cate cifre are perioada, atatia de 9 si cate cifre sunt intre virgula si perioada adica la noi doua, deci doi de 0. si atunci inseamna ca 1, 23(4)=(1234-123)/900

| rosto a răspuns:

Te asigur ca nu este nici pe departe gresit, daca ai fi facut scaderea de la numarator si ai fi impartit la numitor (cu un calculator sau cum ti-ar fi mai usor, la mana), ai fi ajuns la acelasi lucru. eu nu am spus ca ce zici tu e gresit, dar asta mi se pare o metoda mai simpla happy

| `KiddO` a răspuns:

0, 2(5) = 25-2/ 90
Numarul de dinainte de virgula reprezinta intregii, apoi scrii tot numarul de dupa virgula minus cel care nu e in paranteza (la numitor), apoi se pun la numarator su pun atatea cifra de 9 cate cifre sunt dupa virgula in paranteza si atatea de 0 cate sun in afara parantezei (dupa vrgula).
Alt ex. : 1, 23(44) = 1 intreg si 2344-23/ 9900 (2344 minus 23 totul supra 9900) apoi scazi, introduci intregii tongue simplificii tongue etc.

| `KiddO` a răspuns:

@rosto Este toatal gresit! sad. Nu e corect! Ma refer la al doilea raspuns

| BubuLina999 a răspuns:

La numarator aduni numarul din perioada cu cel care se afla in afara ei. la mumitor pui atatea cifre de 9 cate se afla in perioada si atatea cifre de 0 cate se afla in afara perozii. o sa. ti iasa fractia 15 supra 90. din numarator scadem cifra sau cifrele care se afla in afara periozii. o sa. ti dea rezultatul 14supra 90.aceasta fractie este ireductibila deoarece nu se imparte exact. daca nu se imparte exact scoti intregi.si anume impartesti numaratorul la numitor. 90 impartit la 14 vezi cat iti da iar acesta este
rezultatul.**fundita**?

| danyboy93 a răspuns:

Pai... La 0, 1(5) de exemplu, iei 15 si scazi din el 1(adica cate cifre sunt in perioada) si apoi il imparti la 10*9=90 (adica 10 la puterea cate cifre sunt in afara perioadei * 9 la puterea cate cifre sunt in perioada). Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15 - 5 pe 90

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2235e6r7t7y78uy98u0ho[-h9jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti raspund la ex : 0, 1(5) = 15-1\90=14/90