| TudorVlad166 a întrebat:

Doresc sa trec la frane hidraulice ce imi recomandati? Folosesc bicicleta pentru a mă da la vale si am nevoie de frane foarte bune.Ce parere aveti de shimano mt400?
Sau puteti sa imi recomandati ceva mai bun dar sa fie pana in 600 de lei setul.Alta întrebare; Daca pun doar pe fata e ok? Adica pe fata sa am frana pe disc hidraulica si pe spate frana pe disc mecanica.

Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Nu are rost sa ti pui doar pe fata, cand o sa vrei sa franezi tare si eficient o sa pici in cap, daca nu ai bani decat de una, pune ti pe spate

| TudorVlad166 explică (pentru Mirel4412):

Dar pot sa pun mai buna pe fata si mai proasta pe spate?
adica pe fata sa am shimano mt520 si pe spate mt200 sau trebuie sa fie identice?

| Mirel4412 a răspuns (pentru TudorVlad166):

Daca nu esti biciclist de off road profesionist sau mai stiu ei ce, pe asfalt sunt mai mult decat suficiente mt200 si pe fata si pe spate. Ai grija cum si unde le montezi, du-te la un service de biciclete

| TudorVlad166 explică (pentru Mirel4412):

Folosesc bicicleta pentru a mă da la vale pe drum de padure plin de gropi, crengi si urme de cai.De aceia am nevoie de frane foarte bune.
(Si pentru a nu ma mai da peste cap la finalul traseului unde este un copac cazut...)

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Decât improvizații, mai bine o vinzi și iei alta cu frane hidraulice față-spate

| Alexandru_Ungureanu_2003 a răspuns (pentru sierra1):

Dacă tăceai, filozof rămâneai. Poți pune orice frâna pe ea...

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru_Ungureanu_2003):

Tâmpenii mai mari nu am auzit de mult. Și mai și pui frână!

| Mirel4412 a răspuns:

Si mt200 sunt destul de bune, 200 lei setul. Eu am niste tektro 500 set. Si de la 60km/h franeaza pana la 0 rapid.