| Misterious_7096 a întrebat:

Salut, imi explicati si mie cum se joaca "adevar sau provocare"? chiar nu stiu

10 răspunsuri:
| Gândac a răspuns:

Pai.
E un joc intre mai multe persoane.
Jucati cu randul sau cu o sticla (o invartiti)
Si cel caruia ii e randul, sau cel care a invartit sticla intreaba pe persoana la care s-a oprit varful sticlei : " Adevar/procent/provocare?"
Celalalt raspunde.
Si in functie de raspuns tu ii pui o intrebare
Daca a spus : Adevar
Il poti intreba : este adevarat ca ai 2 surori? (etc)laughing
daca alege procent :
Cat la suta yin yang il iubesti pe. chatterbox
Daca alege provocare :
Te provoc sa te dai cu capul de pereti laughing sa zicem

Apoi raspunde cel care a fost provocat. si roteste el sticla. intreaba. si tot asa

.
E interesant jocul cand este jucat intre prieteni cu cat mai multe persoanewinking

Sper ca m'ai inteles big grin

| ELD a răspuns:

Unul il intreaba pe altul ce alege ( adevar provocare sau procente? )
Daca alege adevar, intrebarea va fi cam asa: "Este adevarat...

Daca alege provocare, va suna cam asa "Te provoc sa

Daca alege procente, intrebarea va suna cam asa "Cat la suta

Cel care este intrebat, va pune urmatoarea intrebare, la cine vrea si asa mai departe...bafta!

| Ganduri albe a răspuns:

In primul rand trebuie sa folosesti o sticla. Cand se va opri cei spre care indica vor indeplini urmatoarele sarcini : unul va intreba pe celalalt adevar sau provocare? Daca este adevar ii vei pune o intrebare de genul asta : Este adevarat ca il iubesti pe X? daca este provocare il vei provoca la ceva de exemplu : Te provoc sa il saruti pe X. Poti juca si cu refuzuri 1, 2, 3 sau niciunulhee hee

| Maya. a răspuns:

Deci cel putin 2-3 persoane trebuie sa fie in joc. puteti sa jucati si cu sticulta si la cine pica, acela trebuie sa aleaga adevar sau provocare, iar cel care a invartit sticluta ii da o provocare sau ii pune o intrebare respectivului.depinde ce a ales. apoi cel intrebat invarte el sticla si tot asa. daca nu jucati cu sticluta puteti pur si simplu sa o luati pe randwinkinghave a nice game.

| anonimmmmm a răspuns:

Va adunati un grup de persoane si de exemplu alegeti unu care incepe, si el ii zice cuiva: ce alegi adevar sau provocare, daca alegi adevar iti pune o intrebare si trebuie sa dai raspunsul 100% adevarat, daca alegi provocare iti da o porunca ce trebuie sa o executi neaparat, si apoi tu intrebi pe urmatorul ce alege,, adevar,, sau,, provocare,, si tot asa...big grinbatting eyelashes

| RoxiutzaRux a răspuns:

Deci...
Se poate juca mai multe persoane.De exemplu tu esti cea care intreaba "adevar sau provocare?", si persoana pe care ai intrebat-o iti raspunde. Daca alege "adevar" tu o intrebi : Este adevarat ca...[si continui tu]. Daca alege "provocare" tu ii dai 3 provocari din care persoana respectiva isi alege doar 1. Apoi treci la urmatoarea persoana si tot asa, si dupa ce i-ai intrebat pe toti se alege altcineva care sa intrebe.Bafta! funda?happy

| Rue a răspuns:

Hei ^^
Ciudat ca nu stii cum se joaca, e un joc destul de vechi.

Deci se aduna mai multe persoane, minimul 2 si fiecare intreaba pe rand "Adevar sau provocare" pe restul oamenilor, pana se termina tura celui care intreaba. Tura lui se termina cand nu mai are pe cine sa intrebe(adica i-a intrebat pe toti cei care s-au strans sa joace). Apoi, cel intrebat alege adevar sau provocare, depinde ce vrea el. Daca alege adevar, cel care intreaba ii adreseaza celui care a ales o intrebare *exemplu: Este adevarat ca il placi pe Cutarescu'?*, iar cel intrebat raspunde cu da sau nu. Daca alege provocare insa, cel care intreaba trebuie sa se gandeasca la ceva pe care cel caruia i-a adresat intrebarea sa faca *exemplu: Te provoc sa mananci ardei cu lapte*. Iar cel intrebat trebuie sa execute ce i s-a cerut sa faca *adica sa manance ardei cu lapte de exemplu*. Sigur ca se mai poate juca si pe refuzuri, in cazul in care nu vrei sa faci provocarea, iar atunci trebuie sa ti se de-a inca o provocare pe care sa o executi. De obicei ai voie cu maxim 3 refuzuri.
Sper ca ti-am fost de folos si distractie placuta tongue!

| Adda_2262 a răspuns:

HeyhappyE simplu :cineva te intreaba ce alegi, adevar sau provocare. Daca alegi adevar te intreaba daca este adevarat ca...(ex.Este adevarat ca ai iesit cu x. ulescu?), insa daca alegi provocare te provoaca sa faci ceva(ex. Te provoc sa scrii cu fundu de perete cf de la 1 la 10)Sper ca te'am ajutathappy.:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tare cred ca a inteles dupa primele 2 raspunsuri

| ßüттέяŦℓÿ a răspuns:

Mah.deki jocul se joaca cu sticluta asa e cel mai original.si mai fain cu styklla.si de ex col; egi mei de la skol joaca numai pe prov.ca`i mai fain asa.
cand se invaarte stykla la ala care se opreste cu fundu intreaba pe ala la care se opreste cu dopu...ala il provoaka pe alalalt(bine daca jukaty doar pe prov)Te prov sa il saruti pe buze pe X...sau pe obraz pe X.si asa mai departe. daca e pe adevar ala il intreaba pe alelalt"e adv ca iti place de X? sper ca ai inteles.bye mult noroc