| costincapslook a întrebat:

Salut, imi poate da si mie cineva toate valorile morfologice insotite de exemple? Am cautat pe tot internetul dar nu am gasit nimicsad. Sper ca ma puteti ajuta.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a putea preciza "valoarea morfologica a unui cuvant" dintr-un enunt, intai trebuie sa cunosti morfologia care studiaza partile de vorbire:http://www.scribd.com/doc/2034865/Parti-de-vorbire-morfologie
Cand se cere" valoarea morfologica", trebuie sa precizezi CE ESTE cuvantul respectiv CA PARTE DE VORBIRE.

De exemplu, in enuntul:
"Adina este o tipa bine", fiecare cuvant care compune enuntul are o anumita valoare morfologica: "adina" are valoare morfologica de substantiv propriu, "este" are valoare morfologica de verb;"o" are valoare de articol;"tipa" are valoare de substantiv comun;"bine" are valoare de adjectiv

1 răspuns:
| sNNapLe a răspuns:

Deci sunt extrem de multe mi-ar lua un caiet de romana sa ti le zic pe toate.Imi pare rau; Cred ca ar trebui sa cauti in caietele mai vechi de limba romana.