| CristianTheBest a întrebat:

Imi puteti face si mie planul simplu de idei de la nuvela "Popa Tanda"...

Răspuns Câştigător
| Clara000 a răspuns:

Popa Tanda

Plan simplu de idei
1.

In satul Butucani exista un preot cu numele Pintilie, care a decedat. Locul sau capreot in sat a fost ocupat de fiul sau, tanarul Trandafir.2.

Desi era om harnic si gospodar, satenii nu l-au agreat datorita sinceritatii lui. Acestiaintervin la protopop si obtin transferarea parintelui in satul Saraceni, situat pe valeaSeaca.3.

Stabilit in noua localitate, preotul constata saracia asezarii dar si lenea grozava aoamenilor care nu se osteneau sa schimbe situatia.4.

In prima duminica biserica a fost arhiplina, locuitorii fiind curiosi sa isi cunoasca noulparinte. Ascultau cu totii cu mare atentie sfaturile parintelui desi acestea nu au avutmare impact asupra comportamentului lor.5.

In scurt timp, satenii renunta sa mai participe la slujbe, iar parintele adopta o altatactica : incepe sa mearga pe la casele oamenilor pentru a le da sfaturi.6.

Desi rezultatele au fost aceleasi, parintele nu s-a dat batut si a recurs la ironie sibatjocura in speranta schimbarii atitudinii satenilor.7.

Acestia au mers la episcopie sa ceara schimbarea preotului din sat dar fara succes.8.

Odata cu timpul, preotul a ajuns intr-o situatie dificila. Familia sa trebuia ingrijita sihranita insa el nu mai avea nici o sursa de trai.9.

Invinsde nevoi, parintele se apuca de treaba, reparandu-si casa si scotand un profitbuna din impletitul nuielelor, el starneste mirarea satenilor.10.

In scurt timp munca a dat roade, casa era ingrijita, gradina era plina de fructe silegume iar parintele reusise sa-si cumpere chiar si cai si o trasura.11.

Exemplul dat satenilor a avut un impact emotional asupra acestora. Caracterele lor s-au schimbat, satul a inceput sa aiba viata si o alta imagine de asamblu.

2 răspunsuri:
| AndreeaGrigoras a răspuns:

A început Preotul Trandafir se află în satul său natal unde slujeşte cu mare credinţă pentru enoriaşii săi. Deoarece acesta este un om prea direct, i-a supărat pe consăteni determinându-i să-l reclame la protopop. Reclamaţia este luată în considerare, astfel încât preotul Trandafir se vede obligat să părăsească satul natal şi să se mute în satul Sărăceni, al cărui nume reprezintă starea de fapt a oamenilor de acolo.

În această situaţie, preotul se vede obligat încă de la început să ia atitudine faţă de indolenţa noilor consăteni. Această conjunctură îl obligă ca în prima duminică să ţină o slujbă în care să prezinte pilda „Fiului risipitor", gândind că astfel va reuşi să schimbe ceva în atitudinea sătenilor. Nădejdea îi este spulberată pentru că pe măsură ce trece timpul, oamenii din sat nici măcar nu se mai oboseau să meargă la biserică, aşa că de mai multe ori preotul s-a văzut nevoit să slujească numai pentru clopotarul Cozonac. Văzând că lucrurile se agravează, preotul hotărăşte să umble prin sat cu sfatul şi cu vorba bună, dar nici aşa nu reuşeşte să facă nimic. Dacă vorba bună şi sfatul nu au dat roade, părintele a mai găsit o alternativă, aceea de a-i batjocori pe săteni, însă vorbele s-au întors împotriva lui. Pe lângă acestea, preotul se pomeneşte din nou cu o reclamaţie, însă de data aceasta episcopul nu-i mai dă curs, aşa încât preotul rămâne în satul Sărăceni, la fel de sărac precum consătenii săi.

Situaţia disperată îl determină pe preot să ceară ajutor lui Dumnezeu pentru a rezolva într-un fel problemele grave ale familiei sale. Miracol sau nu, situaţia preotului se schimbă în bine, reuşind ca din puţinul zestrei soţiei să înceapă a-şi rezolva problemele, aşa încât încet încet transformările sunt vădite. Această conjunctură atrage după sine invidia consătenilor, care fără discernământ îl numesc la început „ omul dracului" dar în timp, prin a-i urma exemplul, sărăcenii ajung la fel la rândul lor oameni gospodari, ce reuşesc să-şi schimbe radical viaţa.

La sfârşit preotul Trandafir este îmbătrânit, dar considerat de consăteni „omul lui Dumnezeu"

| CristianTheBest explică (pentru AndreeaGrigoras):

Andreea,,, am zis PLANUL SIMPLU DE IEDEI, nu povestire sau ce mi-ai dat tu happy, merci oricum