| sabina18 a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste proverbe din nuvela Popa Tanda?

1 răspuns:
| Mariaღ a răspuns:

Iubesti mai intâi din mila, din indatorire, din duiosie, iubesti pentru ca stii ca asta o face fericita.
Ne propuneti bucuria: dar cum s-o primim din afara? Caci daca ea nu creste din noi, nu izvoraste din rezervele si ritmul nostru interior, orice interventie exterioara este sterila.
Omul cult râde din ochi, omul rau din dinti, prostul din gât iar inteleptul nu râde niciodata.
Carnea femeii se hraneste din mângâieri precum albina din flori.

mai multe uite aici : http://www.ecitate.ro/tag/proverbe+din+popa+tanda

Fundita?:D