| Lolololalali a întrebat:

Ma puteti ajuta cu niste expresii frumoase pentru anotimpul toamna?

Răspuns Câştigător
| DayByDay a răspuns:

"soarele mângâie pământul amorţit"
"copaci roşiatici"
"frunze aurii, arămii, ruginii"
"lacrimile lui septembrie udă pământul"
"zâna cu rochie din frunze ruginii"
"toamna în caleaşca ei de frunze moarte"
"îmbrăcată cu o rochie ţesută cu fire de aur"
"pe cap poartă o cununiţă bătută în pietre scumpe, în formă de fructe"
"soarele se ascunde după norii cenuşii"
"frunzele strălucesc ca nişte monezi de aur"
"pădurile s-au îmbrăcat într-o platoşă de aramă"
"mere aurii cu miros parfmat şi miez dulce"
"picăturile de argint stropesc pământul"
"toamna pictează copacii goi"
"toamna picură pete ruginii peste pământ"
"bruma argintie a împodobit grădina"
"ramuri împodobite de culoare şi lumină"

Mai multe aici :

http://www.compuneri.co.cc/16/expresii-frumoase-compunere-toamna/

5 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Sincer dacă tu o să faci o compunere împopoţonată cu un miliard de "expresii frumoase" o să iasă o sorcovă nereuşită.

| magicianul19 a răspuns:

Pune mana pe carte si nu mai fi asa darnica cu fundite. scoala il inobileaza pe om la fel ca si munca. dar lenea? nimic

| PastilutsaCuEfecteLacrimogene a răspuns:

Toamna ruginie, toamna colorata, toamna vistierul fructelor funda?:X:X

| angelany a răspuns:

Ai de facut o compunere?
ma rog ai putea compara toamna cu o doamna aurie
''cu siguranta in imaginatia tuturor copiilor erea odata o creiasa, a mea erea acea doamna inalta cu ochi auri si zambetul suav''
'adiera lina si dulce a fost intodeauna o amintire frumoasa''
''parul galben ca de grau zbura in mi de directi, inconjurandu i chipul fara de cusor, singurul lucru pe care l puteam spune era -ce frumos- dar totusi creesei ii erea de ajuns.
gandeste te si la ideia asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici http://www.compuneri.co.cc/16/expresii-frumoase-compunere-toamna/ o gramada de expresii de toamna alege si tu din ele ce iti place.
Sa nu uiti de fundita? (era o gluma, daca vroiam sa strang fundite imi faceam cont pe TPU)