| cipsidale a întrebat:

Mai stie cineva regulile la jocul Tintar? Am luat un joc, de fapt e o cutie de la noriel in care scrie 30 de jocuri si ai cateva planse pe ele, insa instructiunile cam lipsesc. Acolo e si plansa de la tintar, dar eu chiar nu mai tin minte nimic legat de jocul asta. Ajutati-ma, va rog.

3 răspunsuri:
| SasaSasa2000 a răspuns:

Acest joc se mai numește "moară", bun, deci, jucători (x și y) vor pune piesele pe tabla pe rand (se dau câte 9 piese fiecare) scopul jocului(in afara de a câștiga :-) ) este sa "mănânci" piesele adversarului prin "construirea" a unei sau a m-ai multe moară/mori, astfel încât adversarul sa rămână fără piese(când faci o moară, adică 3 piese una langa alta care sa alcătuiască o linie dreapta,ai dreptul sa "mănânci" o piesa de a adversarului(care sa nu alcătuiască o moară)),după ce nimeni nu va mai avea piese in mână,jucători vor muta piesele de pe tabla(respectând liniile,adică, o piesa se poate mută doar pe linie, nu poate sari depe partea dreapta a tablei, pe cea stângă), jocul se termina când unul dintre jucători rămâne cu 2 piese(X) (pe tabla), jucătorul cu mai mult de 2 piese pe tabla(Y) este declarat câștigător.
Sper sa fi explicat destul de bine, NU uita sa iei mască cu Tine, când ieși afară! Pa.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Se pot construi "morile" și în timpul puneri lor pe tabla(din mana pe tabla), cât și în timpul mutari lor pe tabla(depe tabla pe tablă).
Acest joc are o tabla de joc unica,(adică nu poate fi jucat cu toate tablile de joc.)
Sunt unii care joaca cu noțiunea de "câștig prin imobilizare", adică X face în așa fel că Y sa nu mai poată mișca piesele(deloc).
Așa arată o "moară":
. X

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Eu am incercat, dar se șterg punctele "in plus".

Întrebări recente