| daniela_7403 a întrebat:

mi-am gasit ceva de lucru, sa am grija de un baietel de 2 ani si jumate, am doar 20 de ani si am nevoie de niste sfaturi in privinta cresterii copilului, va rog mult, asteeeept...

5 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Buna, ce-ti pot recomanda e sa ai cat mai multa rabdare, copii sunt foarte diferiti prin felul in care se comporta, sa ai grija sa manance la timp, sa doarma cate 2-3 ore dupa amiaza si sa-i mai faci pe plac jucandu-te cu el diferite jocuri...iti doresc bafta!

auran
| auran a răspuns:

Sfaturi ar fi multe, mai bine daca crezi ca nu te descuri intr-o anumita situatie, ne intrebi si vom incerca sa te indrumam... cel mai important este sa ai muuuuulaaa rabdare...

| margaritar a răspuns:

Ce dragut:X
anul trecut si eu am avut grija de un baietel de 3 anisori si n'am avut nevoie de sfaturi
lucrurile o sa mearga bine o sa vezi nu trebuie sa iti faci griji o sa fie o placere sa stai cu el love struck

:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sunt cam multe, intreaba ce nu stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam ce ai dori sa stii?
In primul rand, mamica copilului trebuie sa iti spuna programul copilului, apoi sa iti lase scris orele de masa si meniul, orele de culcare si plimbare. Apoi tu ar trebui sa stii cum sa il faci sa manance daca nu prea are pofta. De pilda poti sa ii canti ceva vesel (in casuta din padure aveau casa 2 pitici...) sa ii faci avioane cu lingurita ca sa deschida gurita etc. In rest cel mai bine este la inceput sa o suni pe mamica copilului si sa o intrebi si, o sa te obisnuiesti. Sa nu uiti sa ii dai apa sau ceaiuri de plante fara zahar daca se poate sau cu putin zahar fiert in apa de ceai, mereu sa se hidrateze. Cred ca cea mai buna solutie este ca inainte sa ramai singura cu copilul sa faci practica o saptamana macar, impreuna cu mama copilului, ca sa se obisnuiasca cu tine si sa vezi cum procedeaza ea. Succes! Revino cu intrebari concrete.