| misticpower a întrebat:

Cat mercur este intr-un termometru?

5 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Pai depinde de cat de mare e termometrul, depinde cat de gros este tubul capilar(ala in care e mercurul), etc.

| Alexandrumar1 a răspuns:

Tipic "termometru febră" conţine între 0.5 - 3 g (0.3 - 1.7 dr. ) de mercur elementar. [4] Dacă este înghiŃit, această cantitate de mercur ar fi, se spune, prezintă un pericol, dar inhalarea de vapori ar putea duce la sănătate probleme

| underc0ver a răspuns:

100mg sau 100 g nu stiu sigurwinking

| FauK3 a răspuns:

Depinde ce termometru ai...sunt mai multe tipuri...scuze ca nu te pot ajuta dar ar fi trebuit sa ne precizezi tongue.
oricum sunt toxici.incearca sa presari sulf peste locul unde a cazut mercur(daca a cazut)si se rezolvatonguepana atunci nu mai sta in locul cu mercur sau respectiv in acea camera.bafta tongue

| deea123456 a răspuns:

Intre 0,5 si 1, 5 gr