| Behea a întrebat:

Ce se întâmplă dacă sparg un termometru cu mercur?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Probabil mă-ta îți trage una, după ceafă! Pe merit...

| Deracompjolu2 a răspuns:

Mercurul este una din cele mai toxice substanțe. Dacă spargi un termometru cu mercur se transformă în biluțe și nu vezi să strângi atâtea biluțe de mercur și îți intră în picior apoi în sânge și se duce la inimă și faci stop cardiac și mori. Vrei asta?

| alesarumarianiftode56 a răspuns:

Te otrăvești.