| uSur3Lx a întrebat:

cum fac si eu sa montez un hard disk, dati-mi un clip sau ceva, va rog, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| putzoc a răspuns:

Pentru PC: deschizi unitatea si trebuie sa ai o magistrala care porneste din placa de baza si merge inspre vechiul hard sau cd rom. pe aceeasi magistrala trebuie sa mai ai o mufa un nod ceva. conectezi acea mufa la hard in locul in care se potriveste, apoi conectezi si o mufa de alimentare o vezi tu care ii ca trebuie sa porneasca din sursa.winking o seara buna sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

E super usor, il bagi in lacasul lui si pui un surub jos unu sus, bagi alimentarea( mufa molex)+ calblu idle sau ata(ce ai tu)

| introduaicinumele a răspuns:

@putzoc ai uitat sa spui ca se prinde in suportul lui din PC, undeva pe sub cel pentru CD/DVD-rom si se prinde cu un surub/ daua/trei dar il tine si unul singur. Mufa de alimentare vine din sursa, e un cablu, asa cu mai multe fire si mufa pentru acel cablu din hard e cu multi pini. Cablul de date e de doua feluri, de-ala asa mai mare, lat si subtire ca cel de la CD/DVD care se conecateaza la placa de baza si apoi la Hard, sau, la hard diskurile mai noi, cablu sata care e ca un cablu normal, numai ca are culoare roasie sau galbena, asa am vazut eu pana acum happy Dar cum ai reusit sa potezi intebarea daca nu ai hard in PC? Ai laptop sau net pe telefon/tableta? Doar intrebhappy Pa, nopate buna si mult noroc, aa si sa nu trantesti hardul ca se strica si va avea bad sectors happy si nu vrei asta happy si sa nu-l ti langa magneti si sa nu atinci placuta aceea verde de sub el, daca nu este bagata inauntru, ma rog, mai pe scurt umbla usor cu hardu, e fragil happy pa :-H noroc!