| Neymardasilva11 a întrebat:

Dupa ce imi cumpar si imi montez un hard disk imi apare un nou Local Disk? Sau trebuie sa impart eu memoria pentru Local Disk C si [in cazul meu] Local Disk D

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cumperi un hard disk nou, de obicei nu este partitionat, si o sa iti apara ca Local Disk si calculatorul o sa ii atribuie o litera disponibila, daca doaresti sa il partitionezi o poti face cu partition magic sau cand instalezi un sistem de operare!

| Neymardasilva11 explică (pentru anonim_4396):

Pai as vrea mai mult sa il partitionez, si la acest program imi poti da un link de dawnload? Daca imi dai si linkul primesti funda!

16 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă tu ai deja C și D, probabil că ai și E pentru DVD, atunci un hard disk, va trece automat pe F, sau următoarea literă disponibilă.

| Gabitzu246 a răspuns:

Deci, atunci cand schimbi hardiscu tu trebuie sa iti faci celelalte partitii, daca vrei sa iti mai adaugi un alt hardisc langa ala vechi o sa ai o partitie de cat este hardul ala nou
Cred ca am explicat cat mai pe intelesul tau.

| Neymardasilva11 explică (pentru Gabitzu246):

Deci daca bag un hard disk langa ala vechi trebuie sa impart memoria la C si D?

| Gabitzu246 a răspuns (pentru Neymardasilva11):

Nu te sfatuiesc sa partitionezi pentru ca trebuie sa te pricepi cat de cat la ce faci acolo, cheama mai bine pe altcineva ca sa nu faci vreo boacana

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neymardasilva11):

Deci daca mai ai un hard care sa zicem ca e impartit in 2 partitii C si D, si bagi un alt hardisk nou, o sa iti mai apara inca o partitie cu o alta litera sa zicem E, care partitie va fi de fapt hardul tau cel nou, o sa il recunosti dupa capacitatea lui, adica numarul de GB!

| Neymardasilva11 explică (pentru anonim_4396):

Bine da sti cum ii: eu am foarte putina memorie in Local Disk C si sti ca unele fisiere sunt direct salvate acolo.As putea sa salvez fisierele alea de pe ce pe hardul nou? [local disk e]?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neymardasilva11):

Sigur ca poti, baga noul hard in calc, fi atent la configuratia de jumperete daca e IDE sau daca e SATA e mai usor ca nu ai asa ceva, eventual intrii in bios ca sa detecteze hardul, dar de multe ori nu e necesar sa faci asta, dupa pornire identifici noul hard, il formatezi, si poti sa incepi sa salvezi fisiere pe el de unde vrei tu, cu move, copy sau cut!

| Neymardasilva11 explică (pentru anonim_4396):

Nu asta am intrebat. AM zis ca la unele jocuri pentru a merge este necesar sa fie bagat ceva automat in c dar intreb daca acest lucru se poate face doar ca sa se salveze in e [hardisk].

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neymardasilva11):

Se poate si aia!

| Neymardasilva11 explică (pentru anonim_4396):

Cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neymardasilva11):

Alegi ca instalarea sa se faca in alt director pe o alta partitie sau alegi ca salvarile pe care le face jocul sa fie altundeva decat unde are el predefinit din setarile jocului!

| Neymardasilva11 explică (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze stiu ca tiam pus deja cam multe intrebari.Dar ce miai zis tu mai sus am inteles ceva dar de unde se face? Presupun ca din control Panel dar vreau mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neymardasilva11):

Fi mai explicit in ceea ce vrei sa salvezi si unde ca sa pot intelege mai bine problema.

| Neymardasilva11 explică (pentru anonim_4396):

Pai fi atent! Deci imi instalez un joc de exemplu pe harddiskul nou, si sti ca de la unele jocuri ceva din koc trebuie sa salveze in Local Disk c pentru a face jocul functionabil! si intrebarea mea este cum pot salva aceste programe din jocuri pe hard disk? din control panel? da ca da unde dau. Acum mai inteles? Si la fel si unele programe cand le iei de pe net ti se salveaza direct in c iar eu vreau sa mi se salveze direct pe noul harddisk!