| todescupaul a întrebat:

imi puteti spune din ce luna se pescuiesc carasii de balta ( nu de acvariu ).
se pot pescui si acum?
mersi

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Primăvara

La începutul primăverii pescarii deja știu că e timpul de mers la pescuit caras. Când apa începe să se încălzească, apar și carașii. De la început mai activi sunt cei mici, după care și cei mari se trezesc din hibernare. Desigur că și pescarii devin mai activi și pornesc în căutarea locului de pescuit, unde deja se simte mișcarea peștilor.

În acest anotimp avem șansa să prindem carași mai mari chiar aproape de mal, unde apa deja sa încălzit. Se prinde cel mai bine când răsare soarele și seara, când apa se încălzește bine, dar nu este o regulă fiindcă în diferite iazuri se pescuiește diferit.Deci da poti incepe acum.

2 răspunsuri:
| AlinaOneDirection a răspuns:

Se pescuiesc in general primavara, mai exact la inceputul anotimpului.

| HaLoGeNNN a răspuns:

Primavara in Mai CRED.