| Catalin235 a întrebat:

La 16 ani pot lucra in timpul liber la Starbucks / Lidl / benzinarie?

2 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Da, dar cu acord semnat la notar de ambii tai parinti ca te lasa sa lucrezi.

| Atim a răspuns:

Da, dar numai cu jumatate de norma. Am lucrat si eu cand eram minora. Daca nu ai împliniți 16 ai nevoie de acord partental, daca i-ai implinit ai nevoie doar de o adeverință de la liceu in care sa specifice cum ai orele ( ca sa nu se suprapuna cu serviciul) si de una de la medicul de familie cum ca esti apt de munca. Cel putin asa era cand ma angajasem eu. Intre timp poate s-au mai modificat procedurile.