| realorfantastik a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si in iunie am de sustinut Evaluarea Nationala ...si am auzit ca in ultima zi inainte de proba se publica pe site-ul invatamantului 10 variante din care se va da una ...Este adevarat?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Nu ai inteles bine ori te-au informat gresit.
Anul trecut s-a procedat astfel: adica din 10 variante de subiecte s-a ales una in dimineata examenului.

"Centrul Naţional pentru Evaluare şi Examinare (CNEE) a elaborat 10 variante de subiecte, în conformitate cu programa pentru evaluarea naţională la clasa a VIII-a şi cu modelul evaluărilor internaţionale. Subiectele au un nivel mediu de dificultate şi permit rezolvarea în 120 de minute. Extragerea variantei de subiect va avea loc în dimineaţa zilei de 25 iunie, varianta urmând să fie transmisă către cele 1.387 de centre de comunicare, respectiv către toate inspectoratele şcolare judeţene. După finalizarea fiecărei probe scrise a evaluării naţionale, CNEE va publica pe site-ul oficial (http://subiecte2012.edu.ro), varianta de subiecte extrasă şi baremul de evaluare şi de notare pentru disciplina corespunzătoare."

http://www.edu.ro/index.php/pressrel/17366

Deci nu vei gasi nici o varianta pe net inainte de examen!

Răspuns utilizator avertizat
| evenso a răspuns (pentru realorfantastik):

Cu mare placere happy.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, bineinteles, si-a batut cineva joc de tine incercand sa vada cat esti de credul. Nimenu nu ar fi crezut o asemenea tampenie, 99% din copii ar lua 10 cu felicitari, ce logica ar mai avea examenul?

| Elena97M a răspuns:

Nu.

| Băă_DiiDii_1999 a răspuns:

Da este adevarat