| poiuytrew a întrebat:

Urmariti acest film scurt si spuneti ce parere aveti despre acest regizor? http://www.dailymotion.com/......shortfilms

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

`Neata!
Hai sa clarificam: regizorul si scenaristul este Lars von Trier. Cel cu ochelari(si cu ciocan, he-he) este tot el.Filmul la care se uita cei din sala cred ca este(nu stiu sigur)facut tot de Lars von Trier. E important de stiut asta, vei intelege mai bine de ce se napusteste si-l aduce la tacere pe cel cu bani/masini/chef de vorba.Ai observat reactia salii? doamnele acelea cu margele si rochii scumpe, domnii imbracati decent care nu reactioneaza la crima lui Lars von Trier, care nu se precipita, care raman in fotolii langa cadavru? Ei fac asta pentru ca nimic nu-i impresioneaza, pentru ca sunt civilizati, atat de spalati pe creier prin "evolutia" rasei umane" incat nu mai au sentimente.
Filmul e o metafora simpluta, un fel de comedie neagra, crunta.Bine ca e scurta, nu?
Acum as vrea sa mai clarificam ceva: o parere despre un regizor(sau despre oricine vrei tu) nu se face decat dupa ce gandesti cat mai multe treburi facute de el.Sigur ca vazand prostioara asta poti spune:cine-i Lars von Trier? un dezaxat! dar daca ai putea sa vezi "Dogville", " Dancer in the Dark "sau preferatul meu"Breaking the Waves" vei vedea ca este un artist.
PS.Ma bucur ca ai pus intrebarea la Timp liber si nu la Filme.Pentru ca asta si este.Bravo!