| CoquineNoire a întrebat:

Filosofia si stiinta artei, de aceea pun intrebarea si aici. Ce parere aveti de actorii care joaca in filme unde se regizeaza scene reale de sex? Un exemplu de regizor este Lars Von Trier, care regizeaza Nymphomaniac
http://www.imdb.com/title/tt1937390/?ref_=nv_sr_1.
Oricum, nu am o parere prea buna despre el, are o minte cam bolnava, cam bolnava si pentru gusturile mele. O scena dintr-un film de-ale lui ma bantuie si acum.
Nu este singurul film unde se filmeaza scene sexuale reale, dar totusi, nu vi se pare o chestie cam dusa la extrem? Adica e un fel de porno, dar vezi duamne, totul este facut de dragul artei, o scuza mai justificatoare decat banii. Sa nu uitam ca sunt oameni casatoriti care accepta eventual sa joace in aceste filme.
Vi se pare normala aceasta pornografie Hollywoodiana? Nu sunt genul care judeca, dar ma gandeam si eu asa...

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Da, probabil. În general, actoria dezvoltă o puţin altă viziune asupra vieţii în cei care o practică...sau cei care ajung să o practice au o altă viziune asupra vieţii. : ))

Cu plăcere. : )

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ştiu, nu vreau să vorbesc la general, însă pentru geniul şi nebunia lui Lars Von Trier am respect şi admiraţie. Curajul său artistic dus la extrem, talentul său inedit de a se juca cu minţile oamenilor, de a-i şoca, de a dezbrăca adevăruri, pe unii poate îi revoltă, dar pe mine una, mă fascinează.

Iar din moment ce sexualitatea face parte din viaţa noastră de zi cu zi, nu văd de ce să nu fie prezentată şi în filmele artistice (pentru adulţi). Oricând prefer un film cu scene erotice regizat bine, cu actori buni şi un scenariu de asemenea, unui film pornografic superficial şi prost (pleonasm?). Aşa că...trăiască Lars Von Trier! : ))
Până la urmă, nimeni nu este obligat să se uite la ceva ce nu îi place (şi nici actorii nu cred că sunt siliţi să facă ceva împotriva voinţei lor). : )

| CoquineNoire explică (pentru NOname):

Ok, si eu pledez pentru nebunie, libertate, blah blah, nu am vrut sa par limitata mental, in ceea ce priveste arta, am vrut doar sa aflu pareri despre acest aspect.
desi sexul vinde, mi se pare totusi putin exagerat.
am vazut Melancholia si Antichrist, regizate de Lars, ambele mi-au placut, era ceva diferit, abia astept sa vad si Nymphomaniac.
banuiesc ca le-ai vazut, dar nu-ti venea totusi sa lesini la scena aia din Antichrist? cu taiatul...partii feminine? laughing
si partea cu, regizarea buna erotica mentionata de tine, sunt de acord, dar daca ai fi cuplata cu un actor care se duce sa faca sex cu alta, de dragul artei, ai accepta? ca si aspectul asta l-am specificat in postare, si nu am putut sa nu ma gandesc si la asta.

| NOname a răspuns (pentru CoquineNoire):

Ei, MissBlaHck, îmi propui să fiu ceva mai scenaristă şi subiectivă decât aş vrea. Cazurile particulare nu cred că au aici o foarte mare relevanţă. Fiecare face ce vrea cu viaţa lui şi îşi filtrează conţinutul informaţiilor primite singur. Eu pledez pentru libertate...şi pace în întreaga lume (poate voi candida şi eu la Miss cândva). : ))

| CoquineNoire explică (pentru NOname):

laughing
oricum, nu pot sa nu ma gandesc, sa privesc din alte unghiuri si sa nu-mi pun intrebari.; poate actorii respectivi sunt in relatii mai libertine cu partenerii lor din realitate si nu au nicio problema sa vada un film cum acestia fac sex real cu altii, de dragul artei...
mersi de raspuns.

| Eufourikul a răspuns (pentru CoquineNoire):

Probabil numai unii dintre noi suntem complexati de acest lucru, nu crezi?
Poate nici Angelinei Jolie nu ii convine, sa vada ca sotul ei Brad, e inconjurat de muze dulci, in fiecare film..Eu cred ca e ceva uzual pentru ei!

| CoquineNoire explică (pentru Eufourikul):

E o diferenta intre a sti ca partenerul tau actor se linge cu una intr-un film, si a sti ca urmeaza sa faca sex nedisimulat/real cu alta intr-un film.
lasa complexele, ca nu-si au rostul aici.
oricum, m-am lamurit, este vorba doar de o libertate izvorata din viziuni particulare/diferite cu privire la acest subiect.

| NOname a răspuns (pentru CoquineNoire):

Da, probabil. În general, actoria dezvoltă o puţin altă viziune asupra vieţii în cei care o practică...sau cei care ajung să o practice au o altă viziune asupra vieţii. : ))

Cu plăcere. : )

| harciog a răspuns:

Ce-i libertatea daca nu nebunie in fata celor incorsetati?

| CoquineNoire explică:

Un user mi-a transmis ca userul frustrat nolifer Hombre trecut de a doua tinerete, (cred ca si de a treia), m-a insultat la o postare, ceea ce ma face sa zic urmatoarele aici, nedorind sa stric postarea useritei respective.
stiu ca nu se merita, dar asa mai sunt eu, nu ma pot abtine.
se pare ca desi te-am ignorat, apari si tu hop top pe unde postez, urmarind raspunsurile mele; sfat: gaseste-ti rapid o muiere ca sa nu te mai tii dupa fundul tinerelor de pe TPU, facand glume care provoaca repugna, (si ca sa fiu in ton cu intrebarea mea, sau cum ar spune adminii, relevanta), cu continut sexual.
o seara placuta va doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are bafta omul. Face sex pe saturate si mai castiga si bani. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu care este mai bolnav, regizorul sau cei care se uita la asa ceva si care, satisfacuti de asemenea filme, cer mai mult, oricum mi se pare ca in fimul de care pomenesti tu, actorii mai cunoscuti, au capul lor pus si alte corpuri care nu-s ale lor

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt inlocuiti.
am citit ca unii actori au obtinut rolul trimitand video-tapeuri in care faceau sex cu partenerii, Lars fiind impresionat de performante.
imi si imaginez replica lui: "Felicitari, ai obtinut rolul, am fost atat de impresionat incat am facut si cateva labe. Si gagica-ta aia, mmm buna rau. Hoo-hah!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Noroc ca nu urmaresc altfel de filme, daca vrei ceva artistic, uita-te la un meci> p.s. oare cine imi da eronat la fiecare raspuns,, cred ca este cineva paros pe mâini

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

Nu mersi, nu ma pasioneaza meciurile.
m-ai facut sa-mi imaginez situatia: "iubi, hai sa ne uitam la un pornache impreuna...nu pot draga, ma uit la meci." laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Ce iubita si-ar ruga prietenul sa se uite la filme x, pe bune, omg

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

E un omg gen "omg, ce creatura a mancat-o pe gagica-mea si a inlocuit-o cu acest specimen awesome?" sau un omg gen "bleah, lasa-ma sa ma uit la meci ca de nu, refuz sa mai fac sex cu tine o luna, perverso ce esti"?

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Singura diferenta dintre prostitutie si "pornografia Hollywoodiana" este ca una dintre ele-i ilegala, ailalta, nu.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Mie imi place Lars Von Trier, imi plac filmele lui si imi place si pornografia in general.
Iti recomand Antichrist din 2009. Mie imi plac filmele mindfuching.
Cele mai bune astfel de filme sunt cele regizate de David Lynch.

| CoquineNoire explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Iti place pornografia zici...you don't say!
intrebarea mea era despre altceva (despre un alt univers, stii tu, unde nu se filmeaza un porno de 2 lei intr-o baraca sa zicem), nu ceream pareri despre porno in sine, daca voiam sa le cer, puneam intrebarea la D/S. "bah astia, va place pornache? ahahha, normal ca va place. uitati-va la Nymphomaniac, porno fara virusi! actori de la hollywood in rusinica goala cum o baga in alta rusinica goala, fara efecte speciale si fara prezervativ!"
am si zis mai sus ca am vazut Antichrist.
o sa vad ce e si cu david lynch.
whatever.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru CoquineNoire):

Ok, facem asa :

Uita-te in seara asta la Blue Velvet si maine discutam. Daca intelegi ceva din film, desigur laughing

| CoquineNoire explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Daca inteleg ceva din el, a?laughing
Kyle MacLachlan, da, mi-a placut frumuselul in Showgirls, alt pornache.
revin dupa ce il vad, mersi de recomandare.

| CoquineNoire explică (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Am vazut Black Velvet...mi-a placut, nu a fost nici greu de inteles, nici mind effing.
am vazut multe alte filme care au primit pe buna dreptate titlul onorific de mind effing.
BV a fost doar plin de simboluri, a aratat alta realitate (neagra) deja cunoscuta a lumii.
m-a amuzat Frank, il incadrez in topul nebunilor mei preferati din filme.

| sensualus a răspuns:

Mda, e un film surprinzator de realist care indrazneste opem minded sa demaste sexul ca tabu si aparenta decenta care se poate transforma intr-o nebanuita patima covarsitoare. pe un site kinky fiind femei si chiar cupluri obisnuite, care doresc si poate pentru ca sunt platite sa traiasca fantezii nebunatece care nu se intampla acasa. Don Juan si Casanova faceau ravagii, pentru ca sotii respectivelor sotii infocate, erau cam de cacao. De altfel se spune ca seductia e ceva diabolic si nimfomatic

| unknøwn a răspuns:

Ce-i normal e plictisitor.
Tot ce-i anormal îmi place, e mai distractiv şi sună mai incitant.

| CoquineNoire explică (pentru unknøwn):

Bun.
nu ai inclus si ce fel de domenii anormale iti plac, de aceea, pot trage concluzia ca si o scena in care una isi taie clitorisul ti se pare distractiva si incitanta? ma refer, desigur, la un film de-ale lui Lars, care nu include doar porno, domeniu iubit de toti.