| wEeEk1d a întrebat:

Salut, vreau sa stiu si cum se numea un joc de carti...stiu in mare parte cam toate regulile dar nu mai stiu numele.

Se dadeau 5 carti la fiecare + alta carte jos care era atuu de (ex 9) ceilalti 9 din pachet cine ii avea era egal cu 0 puncte. Trebuie sa tragi si sa dai carti pana aveai cea mai mica suma in mana. si ziceai numele jocului si dupa daca cineva avea mai putin decat tine, el castiga. Mai stiu ca daca aveai de exemplu mai multe de un fel in mana, le dadeai pe toate 2, 3,4 cate aveai si luai doar o carte la schimb.
Multumesc.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romaneasca ii ziceam noi

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Durak?

| peanut003 a răspuns:

Suna a macao dar nu stiu ce sa zic cu punctele

| Ree07189 a răspuns:

Macao

| beapea a răspuns:

Șeptică?

| Allexe a răspuns:

Chems