| Tomas99 a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare.
In zona mea sunt multi serpi(Caras Severin) si mie imi place sa ii prind, dar nu stiu cand e o vipera. Mai mult prind de apa, dar si de casa.
Ma poatre ajuta cineva cum imi dau seama ca e veninos sau e o vipera

Răspuns Câştigător
| FrateleTedur a răspuns:

In Romania sunt numai doua specii de serpi veninosi: Vipera si Vipera cu corn. A doua e mai a dracu. Da indiferent care te musca, iti trebuie antivenin sau te duci pe copca. Orice serpisor mic, aia de apa, aia de porumb sau aia de casa, comuni, galbeni, te pot musca, te ustura, dar nu patesti nimic. E ca si cum te-ar musca o pisica. Pur si simplu cauta pe net poze cu vipere. Dar daca vezi un sarpe mai marisor, de culoare cafenie-negru, si vezi ca are un corn pe cap, fugi.