| floryynnel a întrebat:

Salutare TPU! 1. scuze categoria; 2. am microsoft office 2003, iar la microsoft wrold, cum fac sa scriu cu diacritice? adica, sa nu mai trebuiasca sa iau de la insert-simbol...(e enervant ca am muult de scris) l-am pus in limba ro dar nimic, iar cumbinatiile de taste, cum ar fi shift+ de ex ceva cu diacritica(a cu caciulita; s/t cu codita, stiti la ce ma refer) ma puteti ajuta? funda+fot, rog seriozitate, mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| Liviucu a răspuns:

Alt+Shift din taste. Asta dacă e instalat pachetul de limbă RO din XP. Dacă nu e instalat, urmează paşii mei:
1. Start, Control Panel, Regional and Language Options
2. Selectezi de sus Language, apoi dai Details
3. Selectezi Romanian in ambele situaţii
4. Apoi Apply şi OK

Cu menţiunea că s-ar putea să îţi ceară CD-ul cu XP. Şi uită-te în dreapta lângă ceas, acolo apare pătrăţelul informativ în ceea ce priveşte limba selectată în acel moment: en sau ro.

5 răspunsuri:
| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Nu e vorba de word.Trebuie să setezi tastatura în română. Intri la „Control Panel" din „Start",apoi dai click pe „Country(sau City nu mai știu eu îl am în italiană) and Language" și dai la „Keyboard" apoi „Change Keyboard" și îți alegi ce limbă vrei tu.Șș,Țț,Îî, Ââ, Ăă o sa le ai la butoanele dinspre Enter.
Sper că te-am ajutat happy

| Vasi_2046 a răspuns:

Programul se numeste Microsoft word(de la "cuvant", nu world). Apesi ALT+Shift pentru comutare intre limbajele tastaturii. Ca sa iti setezi limbajele tastaturii: http://www.conversationexchange.com/resources/keyboard-language.php

| Skadreddy a răspuns:

Păi, dacă spui că ai setat tastatura-n română, poţi să apeşi pe alt+shift.
dacă ai setat doar office'u, nu e bine. trebuie setat pcu'.
uite cum setezi în română:
Start > Control Panel > Regional and Language Options > Languagues ( pe bara meniului ) > Details - şi aici selectezi.
Schimba limba cu ajutorul butonui din bară, lângă ceas sau alt+shift, cum am zis şi mai sus. Sper că te-am ajutat happy.

| qiunZJDX a răspuns:

Hey happy
panou de control->optiuni regionale si lingvistice->tastaturi si limbi->modificare tastaturi: si adaugi limba romana happy
Sper ca te-am ajutat! happy