| Cherry_5191 a întrebat:

Salut, cum fac la Microsoft word 2003 sa scriu cu diacritice in limba romana, ca nu reusesc? Multumesc.

7 răspunsuri:
| Ovidiu a răspuns:

Windows vista/7: shift+enter(comutare la tastatura in romana)
sub windows xp(inclusiv): start-->accesories-->char map sau inserare(in office) si cauti pe acolo

| ady16 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=X1UuJXfXLC0&feature=related Apoi schimbi din drepta jos pe romana (RO)

| TheLastOne a răspuns:

Dai in bara de jos si in loc de "EN" pui "RO" si pe butonul : este Ş, butonul " este Ţ si butoanele { } \ sunt Ă Î Â

| Quibblo a răspuns:

In bara jos in dreapta unde se vede ora, dar dupa sageata ai en, apesi acolo si selectezi ro si vei putea scrie cu diacritice

| JustDoIt_3643 a răspuns:

Uite,iti recomand un program cu care poti scrie diactirice in orice fel de aplicatie:). http://www.diacritice.ro/.De aici downloadezi programul pentru windowsul pe care il ai tu instalat. Sper sa te ajute! Funda?:D

| GIGOLO987 a răspuns:

Undeva in bara cu butonul start in dreapta jos scrie EN(engleza) tu dai click acolo si selectezi RO apoi in word faci la fel

| Kilmster a răspuns:

Ai putea sa incerci site-ul asta: http://srv.diacritice.com E mult mai usor si dai doar copy-paste la final.