| kenblock43 a întrebat:

Salz auziti stiti si voi cateva caracteristici sau curiozitati pentru mamiferele carnivore? multumesc

3 răspunsuri:
| OanaVlad a răspuns:

Carnivorele reprezintă un ordin de mamifere.
Caracteristicile esenţiale ale ordinului, caracteristici care au dus la crearea acestuia şi încadrarea sa cu specii sunt:
pielea cu păr; cel mult amfibii; dentiţie heterodontă şi difiodontă;
membrele anterioare şi posterioare terminate cu gheare;
mamifere neadaptate la zbor (fără patagiu); înălţimea mandibulei în dreptul caninului mai mică decât înălţimea mandibulei măsurată în dreptul ultimului molar;
urechile mai scurte decât două lăţimi. Incisivii superiori nu au formă de daltă, lipseşte a doua pereche de incisivi de la faţa lor linguală;
două sau mai multe perechi de incisivi superiori; diastema absentă;
caninii superiori mari şi proeminenţi, precedaţi de trei perechi de incisivi mici; capul rotund şi botul scurt.
Acest ordin curpinde aproximativ 260 de mamifere. Dantura lor este mai bine dezvoltată ca la alte mamifere, în special caninii şi carnasierele. Creierul anterior este bine dezvoltat. Ele se împart în mai multe familii, cele mai cunoscute fiind felidele, ursidele, mustelidele şi canidele.

| DeuTza22 a răspuns:

Caracteristicile ti le-au spus altii, asa ca eu iti voi spune niste curiozitati. Nu sunt grozave, dar sunt destul de O.K. Poftim:
http://lumea-animalelor.uv.ro/site/?site=category&cat=MAMIFERE&x=2
Sper ca te-am ajutat! :)

| sumerutz10 a răspuns:

-au simturi bine dezvoltate, care le ajuta sa gaseasca hrana
-dentitia este adaptata hranirii de tip carnivor
-sunt animale sprintene, vioaie
-picioarele au gheare puternice si ascutite(ma refer la pisica)