nony
| nony a întrebat:

Se aplica la scara mondiala : Legea Junglei? Inca mai credeti ca suntem oameni moderni intr-o societate avansata moral si civilizatá?

3 răspunsuri:
| TheSkyNow a răspuns:

Simplu fapt ca s-ar publica in presa dovada sigura ca a existat candva viata pe marte sa zicem, ar deregla urat principiile cu care suntem obisnuiti. Societatea umana nu e momentan haotica nu pentru ca suntem noi asa luminati, dar pentru ca suntem constransi sa ne adaptam.
Nu consider ca traiesc in o societate moral avansata cat timp valoarea reciproca se masoara in simboluri materiale.

| ema69 a răspuns:

Am incetat de mult sa mai cred ca societatea in care traim e avansata moral si mai ales civilizata... din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu e nou sub soare.santem oameni moderni dar decazuti moral, fiindca indestularea, imbuibarea si cautarea placerilor lumii primeaza in fata cautarii si cunoasterii de Dumnezeu. fa si tu o comparatie intre dragostea divina si dragostea ta pamanteasca. dar nu cred ca incape comparatie.