| anonim_4396 a întrebat:

Se apropie revelionul si mie imi plac mult artificiile (doar sa le admir). Cum pot sa fac o poza frumoasa fara sa iasa miscata, mereu incerc dar nu iese nici una buna asa ca de multe ori am renuntat. Folosesc un aparat foto digital 12 mpx sau camera telefonului 13 mpx. Multumesc si sarbatori fericite!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Era mai util dacă spuneai ce tip anume de aparat ai, nu câți MPix are (nesemnificativ în cazul tău).
Mă rog; multe aparate au undeva prin meniuri, la modul de fotografiere „scene presetate" și unul care se chiamă chiar „fireworks" (artificii). Acesta deschide obturatorul și îl menține deschis mai mult timp (câteva secunde chiar), astfel încât să se poată înregistra frumoasele steluțe și luminițe. Din păcate, dacă nu ții aparatul fix (nemișcat) în acest timp, pozele vor ieși mișcate, chiar și la aparatele care au compensare automată a mișcării.
Cum poți să scapi de asta? în primul rând, folosește un trepied, cât de mic (sunt unele cam ca de jucărie, dar excelente pentru astfel de treburi). Și pune aparatul pe declanșare întârziată (că nu cred să ai telecomandă) și setează întârzierea cât mai scurtă (2 secunde).
Cam asta e. Spor la poze frumoase!
PS dacă nu ai acel mod de fotografiere, spune aici tipul aparatului folosit și o să caut variante alternative.