nony
| nony a întrebat:

Se pare ca nici lumea virtuala nu este mai presus decat cea reala.Si aici se nasc conflicte, pareri, urá si invidie.
Am incercat sa ma feresc de astea, am incercat sa fiu eu, multumit de mine, multumit de ceea ce fac.Nu mereu mi-a iesit cum am vrut.Am avut parte de conflicte si de aprecieri. Dar cel mai mult, imi pare rau ca odata cu mine am tras in mocirla dusmaniei si a orgoliilor ranite anumiti useri. I-am avertiza, le-am spus ca nu este conflictul lor si cel mai bine ar fi sa stea pe margine. Din nu stiu ce motive, nu m-au ascultat.Ranile au fost mai profunde decat si-au imaginat, ceea ce a dus la stergere de conturi si neintelegere.
@Oliana, de ce ti-ai sters contul? @Lora, de ce ai plecat? Nu-i o chemare, cer o lamurire cat de cat.Nu neaparat pentru mine, ci pentru cei care inca apreciaza ajutorul pe care l-ati acordat.Cred ca toti meritam intr-o anumita masura unele explicatii.
Sfatul meu ( pentru toti ) : Nu va lasati orbiti de ambitii si orgoliu.Chiar daca nu toata lumea va poate tine in brate, exista intotdeauna cineva care vá sustine. Daca am intrat cu ganduri bune, ce-ar fi sa plecam cu impresii si mai bune.

Cel care a votat intrebarea cu irelevant, ai macar bunul simt sa explici de ce este irelevantá si ce te deranjeaza.Intrebarea era la Familie si Relatii. E vorba de niste relatii, desteptule/o.De asta am pus-o acolo. O postez de 100 de ori, de cate ori vreau. O sa innebunesti, ai sa te plictisesti si ai sa o lasi.Vezi,despre frustrati ca tine am scris.Nu esti decat un las care se ascunde in spatele unui monitor si nu ai curajul sa te arati.Lasule!

7 răspunsuri:
nony
| nony explică:

@cristacheceliute

Daca par agresiv sau bland in limbajul scris, vorbit, mimat.etc,se datoreaza caracterului.Stii la fel de bine ca si mine ca te nasti cu el, nu ti-l impune nimeni.Iti circula prin sange pana la moarte si nu poate fi schimbat. Daca limbajul meu deranjeaza, inseamna ca este adevarat.Numai adevarul doare mai rau decat jignirile.Sa ma feresc de apelative? Nu, nu ma feresc, iti spun verde in ochi, albastru in creier, exact ceea ce esti.Nu am zis ca vreau sa schimb pe cineva, nu pot, nu vreau.Nu m-am nascut sa destept sau sa prostesc lumea din jurul meu, dar am dreptul la libera exprimare cand iti vad coarnele sa te fac bou, pentru ca esti ( nu ma refer la tine )
Apelativul -las- folosit pentru cel care mi-a sters intrebarea este ...modest.Nici macar nu poate fi considerat jignire, mai mult trasatura de caracter.
Sunt multumit de mine, chiar sunt.Lumea nu se invarte in jurul meu, dar sa fii sigur ca nici eu nu gravitez in jurul celor fara caracter.

nony
| nony explică:

@cristacheceliute

As vrea sa-ti inteleg atitudinea.As vrea sa te inteleg de ce esti de acord cu cenzura atata timp cat cenzura este initiata din prostie si nu din adevar sau moralitate.
Intrebarea mea, e de fapt o nelamurire, nu incalca niciun principiu al site-ului. Vreau sa stiu de ce doi useri buni, respectati, acceptati in unaminitate de toata lumea, nu ma sunt. Tu zici ca m-am atasat mult de acest site, da, este adevarat cu o mica corectare.Eram realmente indragostit de ceea ce puteam face, eram dependent.Site-ul in sine nu are valoare fara noi.De fapt sunt sentimente reale pentru persoane reale.Ca suntem niste biti, suntem, dar bitii se transpun in cuvinte, scrise cu emotii sau nu de persoane reale.
Maine siteul va cadea. Dar persoanele nu mor odata cu el.Persoanele raman, ideile imi raman...lumea e mica, e posibil sa ne mai intalnim.
Datoria adminilor este ca siteul sa fie uniform, fara malformatii vizibile. Daca o simpla nelamurire declanseaza un tsunamii, daca intrebarile mele au creat o ruptura, promit sa nu mai postez niciodata si, voi pleca.
Vreau doar sa mi se explice carecterul irelevant al intrebarii.Am dreptul asta?

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nony sunt convins ca esti plin de intentii bune, dar iti spun ca din exterior poti apare destul de agresiv, cel putin in limbajul scris. Am remarcat asta de cand am intrat pe TPU, dar eu nu sunt genul care se impiedica in atata lucru. Altii da. In lumea virtuala tot oameni suntem, tot noi, asa ca n-ai sa iti imaginezi ca zanele si fetii frumosi de pe net sunt altceva decat oamenii obisnuiti pe care ii vezi pe strada. Daca vrei sa faci un pas inainte, incearca o abordare mai modesta, una in care lumea nu se invarte in jurul tau. Fereste-te de apelative si de referiri personale la cei cu care dialoghezi. Rezuma sfaturile la pareri personale, pentru ca niciodata nu vor fi mai mult de atat. Si nu iti imagina ca lumea din jurul tau iti datoreaza ceva, pentru ca desi in universul propriu esti unic, in cel exterior esti unul din cateva miliarde. Sper ca ai inteles ca sugestiile mele sunt bine intentionate si reprezinta doar parerea mea despre ce am citit de la tine, nimic mai mult, ca nu te cunosc. Daca vrei sa te feresti de toate alea si sa fii multumit de tine, nimeni nu te poate opri, doar de tine depinde.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu cred ca exista vreo scuza pentru a nu ne cizela propriul caracter si a incerca sa devenim mai buni. Nu cred ca ti-ar reprosa cineva ca esti sincer. Si daca cineva incearca sa-ti ia dreptul de exprimare, de acord cu tine, il...
Dar in momentul cand te legi de o persoana si nu de o fapta nu o sa mai creada nimeni ca ai incercat sa te feresti de unele discutii. Si sunt convins ca nu suntem aici pentru dusmanii virtuale. In schimb, nu uita ca aici pot fi oameni de toate soiurile si de toate varstele, tin minte cand cineva a venit cu ideea de a preciza varsta si sexul pentru a evita unele neclaritati dar ideea n-a fost intampinata cu entuziasm. Tu iti faci nervi reali pentru un forum virtual si poate o fetita de 11 ani ti-a dat report pentru ca i-o fi sunat rau vreo gluma de-a ta. Sau poate vreun pusti orgolios se razbuna pentru vreun vot stupid. Si tu construiesti o teorie a conspiratiei sau tragi concluzii despre toata comunitatea. N-ai de ce sa vezi lucrurile altfel decat sunt, pentru ca, fizic, aici suntem niste biti pe un hard-disk, maine poate crapa si disparem toti cu tot ce am scris. Se prabuseste universul din cauza asta? Unii poate se supara si nu mai intra. Eu m-as gandi mai degraba ca mi-a adus cateva zambete intr-o iarna lunga. E inutil sa vii cu implicari emotionale reale intr-o lume virtuala. Cu exceptia celor care te fac sa te simti mai bine: o simpatie, o gluma, o discutie placuta, un ajutor dezinteresat. Si inca ceva, Raluca pare o fata prea draguta ca sa ii ingreunezi munca aici, ea nu vine cand are chef ci se ocupa si e responsabila de continut, e treaba ei sa mearga totul bine si mi s-a parut mai mult decat rezonabila. Probabil cel mai intelept ar fi sa ii accepti argumentele cu inima impacata, chiar daca poate fi o proba grea pentru orgoliu. Dar deja m-am bagat prea mult. Mai discutam si pe alte intrebari happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pai nu sunt eu in masura sa detaliez raportarile si interpretarile, cu atat mai putin sa discut decizia unor membri, dar ai raspunsul Ralucai. Am prieteni vechi care au decis sa deschida calculatorul doar cand au treaba neaparat si le respect decizia. Aici deja e vorba de un forum si persoane pe care nu le cunosc.
Legat de cenzura, am avut si eu un raspuns raportat si m-a deranjat, insa a doua zi imi parea rau ca am permis sa ma las atins in orgoliu de un click de mouse. In general caut sa respect regulile casei si sa iau lumea asa cum este, sunt factori de care trebuie sa tii cont in abordarea situatiei. Astfel nu are nimeni de suferit pentru ca am inteles eu gresit sau ca as fi vrut ca lumea sa fie altfel.
Bineinteles ca in bitii astia in care se materializeaza gandurile noastre dintr-o clipa sunt pastrate niste informatii, momente, dar asta nu inseamna ca daca maine stinge careva calculatorul voi considera timpul pierdut aici inutil. Nu ma pot agata de ceva atat de fragil.
Si, bineinteles, poate peste 10 ani o sa devin prieten cu cineva cu care discutam aici. Si, bineinteles, sunt sanse sa nici nu aflam vreodata ca am mai discutat aici. Pentru mine o discutie aici nu poate declansa un tsunami. Daca nu-mi place o discutie, ma bag in alta. N-as sta nici un minut pe un astfel de site fara sa-mi faca placere.
Daca Raluca, persoana responsabila de ordinea interioara aici, decide sa pastreze anonimatul celui care ti-a raportat mesajul, daca nu stie sau decide sa nu divulge motivul pentru care cineva a cerut stergerea contului, atunci este decizia ei, este justificata, si nu o putem conditiona. Tine cont ca ti-a expus si opinia personala, ea nu vrea astfel de discutii pe site. Mie unul mi se pare suficient, ii respect autoritatea si imi vad de ale mele. Nu stiu cum altfel sa iti explic atitudinea mea.
Parerea mea sincera este ca aceste plecari cu fanfara sunt manifestari ale orgoliului negadilat suficient. Frate, daca nu vreau sa mai intru aici inchid fereastra si nu mai intru. Ce atatea discutii, ca sterge-mi contul', ca mie nu imi convin conditiile astea, ca eu nu accept asa ceva. Luni de zile n-am intrat aici pentru ca n-am avut chef. Am facut altceva. Si daca maine decid sa nu mai intru, nu mai intru. Ce rost ar avea sa va fac "pa-pa" cu batistuta in mana, o adevarata drama intr-o comunitate care dispare la o pana de curent? E doar o chestie de perspectiva. Mie mi se pare simplu si natural. Si ar fi o copilarie sa interpretezi asta ca o lipsa de implicare sau indiferenta fata de oamenii din spatele tastaturii. Din contra, n-am jignit pe nimeni, am aratat mereu respect. Dar sunt convins ca viata mea ar fi fost cam tot aceeasi si fara acest forum. Mi-a placut aici, am mai intrat, mi-am facut cont, am pierdut o gramada de timp, am simpatii, imi face placere. De aici pana la tsunami sau drame personale e cale lunga.

| anachida a răspuns:

Salut! Cata dreptate ai, nony! Parerea mea despre acest site...Cu cat te implici mai mult, suferi mai mult! Ca si in viata reala, intalnim caractere, comportamente care sunt langa noi si nu le putem schimba.Cu atat mai mult de ce sa te lupti si sa te superi pe un spatiu virtual? De ce a plecat Oliana, Lora? Pentru ca s-au implicat curat sufleteste, au suferit si.au plecat! Eu zilnic intru pe acest site, ajut, ma las ajutata, ma amuz, ma bucur, ma intristez! Ma implic emotional doar intr-o oarecare masura! O zi buna, sa ai! Pa pa!

| bblock69 a răspuns:

Prietene...nu te enerva...
Daca atat ii duce capul... ce sa le faci!
Sunt mici, prostuti si usor instabili psihic!
Trebuie sa-i compatimesti nu sa-i certi!
Bafta si sa auzim de bine!