| aNoNimAt a întrebat:

Si pana la urma ce fapte bune o sa faceti in viata asta? Dupa parerea voastra care oameni o sa ajunga in iad?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P. S. Singura fapta buna a mea este ca ma STRADUIESC sa fac binele!(sa ajut, sa iert, sa uit, sa traiesc dupa vointa lui Dumnezeu si, cateodata reusesc...)

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Fapte bune am facut si voi mai face. E irelevant cate. O fata rea face cat mii de fapte bune. Important e sa regreti cu adevarat o greseala. Doar asa se sterge o fapta rea, nu prin anularea cu o fapta buna sau mai multe. Vor ajunge in iad cei care nu am mai rezistat ispitelor si au dus o viata desfranata si plina de rautate.

| AvalohAlyn a răspuns:

Incerc din rasputeri sa fac cat mai mult bine, sa nu fur, sa nu fac rau.Incerc sa fiu calm, iubitor, intelegator, bun, corect, informat in legatura cu religia. Cei indiferenti de Dumnezeu, ateii, cei care Il batjocoresc aceea o sa aiba starea eterna negativa.

| maryana5 a răspuns:

Eu sper sa reusesc intr-o buna zi ca toti oamenii sa aiba sa puna pe masa, in propria lor casa, o mancare calda... sigh

April
| April a răspuns:

Nu va faceti iluzii, iadul sau raiul sunt aici si acum.Citez pe Papa Ioan Paul al doilea:"Iadul nu e un loc, e o stare de spirit". Nu cunosc un iad mai intens decat iadul remuscarii. Pe langa el cazanele cu smoala imi par doar metafore; si asta cred ca sunt.Ar trebui sa vedeti picturile exterioare ala minunatelor bijuterii care sunt manastirile bucovinene, ca sa va dati seama pana unde merge imaginatia omeneasca.Cine le-a vazut intelege la ce ma refer.
Dar poate ca sunt putin ipocrita cand spun ca nu ma tem de judecata divina; ceea ce imi da speranta este gandul ca Dumnezeu e bun si drept iar eu ma simt creatia sa. Iar toate relele pe care le-am facut au fost fara de voie. Iar binele, fara a astepta rasplata. Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc, insa nu cred ca pregateste cuiva vreun iad.Caci Dumnezeu e iubire.

| anonimmmmm a răspuns:

O sa ajut oamenii nevoiasi de cite ori o sa am ocazia si posibilitatea, cred ca fapta buna este ca cred in Dumnezeu ca ma rog la El in fiecare seara, si ca am frica de El. cei care fac lucruri groaznice, care omoara, fura, bat, jignesc, isi bat joc, n-au frica de Dumnezeu, astia cred ca vor ajunge in iad.big grin

| AdeLina a răspuns:

O sa o ajut pe colega mea scumpa si draga cu un croseu de stanga sa se regaseasca si sa-si revizuiasca comportamentul de fetita rasfatata si figurantalaughing

Glumesc...

O sa fac opere de caritate imediat ce o sa ma fac mare si o sa am bani de dat (daca o sa am)

In Iad o da ajunga... mullltttiiii.

| LCD a răspuns:

Care oameni?
In primul rand cei care nu cred in D-zeu
cei care nu tin cont deloc de El si de poruncile Lui
cei care nu au dragoste...
ffff multi...

| Crs a răspuns:

Eu una oricum mi-am luat de mult gandu` de la rai! laughing

| Deeza a răspuns:

Pai incerc sa-i ajut cat mai mult pe cei din jurul meu...
Sa nu omor pe cineva intr-un acces de furielaughing
Sa nu fur (aveam acest obicei cand era mica)hee hee;
Sa-mi pastrez calmul, sa fiu intelegatoare ca sa nu stric bunurile caseilaughing
Sa nu ma cert cu sora-mea (cam imposibil, ce-i drept)
Sa protejez mediul;
Sa ma mai rog noaptea din cand in cand;
Sa nu ii jignesc pe ceilalti;
Sa dau din banii mei si unui cersetor zgribulit de pe strada;
Sa ma inscriu la o fundatie pentru voluntariat (care apropo, conteaza foarte mult la CV)

Cam atat desi cred ca ar mai fi multe lucruri de spus dar nu-mi vin in mintehappy

Aaa...si daca vrei sa ajungi in iad (glumesc, doamne fereste) vezi sa omori, sa furi, sa te mandresti cu ceea ce ai, sa injuri, sa bati, sa violezi, sa dai cu pumnu in masalaughing
Si in sfarsit m-am oprit. Stop.
Hope I was useful.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca in iad, vor fi putini. Intre cei de acolo ii vad pe preoti. Nu glumesc si nu vrea sa jignesc tagma preoteasca. Preotii care nu isi urmeaza menirea, care nu se comporta ca ministrii ai lui Dumnezeu, nu vor vedea fata Lui. Ei au fost investiti cu Duh Sfant si pacatul lor oricare ar fi, se numeste Pacat impotriva Duhului Sfant, care nu se iarta. In rest in iad nu putem fi siguri ca vor fi multi, nici chiar criminali, pentru ca si aceia, daca cu o pocainta reala si din suflet se vor intoarce cu adevarat la Dumnezeu, pot fi iertati in timp, asa ca si talharul din dreapta crucii lui Isus, caruia i-a spus: "Astazi vei fi cu mine in rai". Aceasta, pentru ca talharul l-a recunoscut ca Fiu al lui Dumnezeu si s-a cait. Nici atei nu vor fi multi prin iad, pentru ca majoritatea, in timp se vor intoarce la Dumnezeu, mai smeriti decat sunt cei care au crezut intotdeauna. Chiar si in clipa mortii daca il recunosc pe Dumnezeu si isi regreta faptele vor fii mantuiti. Cei mai multi in iad vor fi aceia care pacatuiesc cu vointa si constiinta deplina, cu gandul ca la urma daca se vor spovedi de toate relele vor fi iertati. Este ca un targ necinstit: eu fac toate relele fara regret, fara stradania de a nu mai pacatui, iar tu Dumnezeule o sa ma ierti. Cei iertati cu adevarat sunt cei care regreta pacatele chiar daca iar vor cadea, dar macar se straduiesc sa se corecteze, regreta, dar maine vor cadea iarasi; ei se lupta chiar daca nu reusesc intotdeauna. Dar cei care amana regretele cu buna stiinta pentru ultima clipa... pierd.
In unul din comentariile sale, Parintele Galeriu, scrie atat de frumos si cu simtire despre pacatul impotriva Duhului Sfant si, lumineaza pe cei care au nevoie, cu invataturile lui. Isi incepe comentariul cu un citat din Biblie : "Orice pacat, orice hulire se va ierta oamenilor, dar hulirea impotriva Duhului Sfant nu se va ierta nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Mt. 12)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fapte bune: am sa chiulesc de la ore si daca voi ajunge presedinte voi desfiinta parlamentul si voi desfiinta democratie, se va numi carmocratiewinkingwinking, si toate s-ar face dupa legile mele. cam astea sunt minunatele mele fapte deoarece sunt o persoana foarte buna, si dupa cate ai vazut, ma gandesc la binele poporului rolling on the floorrolling on the floor. si despre cei care sa ajunga in rai: daca in rai se ajunge doar prin partile bune ale unui om, adica un om curat, cinstit, care nu cunoaste toate rautatile, atunci cam 1, 001% vor ajunge acolowinking.

| alyna_4639 a răspuns:

Pff.eu nu pot sa zic ca sunt chiar asa de rea inkt sa ajung in iad. da nici o sfanta nu ma cred.pff.laughing. in fn. unde'o vrea dzeu acolo ajung.tongue