| maryus66 a întrebat:

Stie cineva cine a fost Eugen Popescu? Cred ca a fost o personalitate din sport, dar ce a fost? Stadionul din Targoviste ii poarta numele si as vrea sa aflu de ce big grin. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Andreea_8861 a răspuns:

Eugen Cristian Popescu (born 12 August 1962) is a retired Romanian high jumper.
He finished seventh at the 1983 European Indoor Championships[1] and at the 1986 European Championships, eighth at the 1987 European Indoor Championships[2] and eleventh at the 1994 European Indoor Championships.[3] He became national champion in 1983, 1987-1990, 1993, 1994, 1998 and 1999.[4] He also competed at the 1983 World Championships as well as the World Indoor Championships in 1987 and 1995 without reaching the final round.
His personal best jump was 2. 32 metres, achieved in August 1988 in Piteşti. This ranks him second among Romanian high jumpers, only behind Sorin Matei.

big grin. wikipedia.
sper ca am fost de ajutor

4 răspunsuri:
| aleeeeeeeeeeeee a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Mihail_Eugen_Popescu
Sper ca el e, si sper ca am ajutat :D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eugen Popescu (1928-1996) a fost antrenorul Centrului de Copii si Juniori al clubului. De sub bagheta lui a iesit echipa care in 1996 a promovat in liga 1: jucatori ca Reghecampf, Chirita, Balasa, Lita, Becheanu, etc. Eugen Popescu a fost si jucator in echipa Metalului Targoviste alaturi de Nae Tataru si Cornel Dinu. Stadionul ii poarta numele pentru ca a fost unul din cei mai buni antrenori de juniori al Romaniei, un bun profesionist, un excelent mentor pentru generatii intregi de jucatori si o personalitate extraordinara.

| maryus66 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Ceea ce Andreea mi-a zis gasisem si eu dar nu sunt sigur ca este vorba despre el. Ar trebui sa aiba legatura cu judetul Dambovita, dar tind sa cred ca este vorba de acel Eugen Popescu, mare saritor. Multumesc

| maryus66 explică:

A