| BlackBird a întrebat:

Stie cineva cum se joaca "Seca"? Este un joc de carti...stie cineva regulele jocului? Sau sa-mi explice in cateva cuvinte cam despre ce este vorba.
Multumesc

13 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Nu cred ca se joaca in alta parte decat in Moldova. Asa ca gaseste un moldovean, sau intreaba-l pe Pavel Stratan!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este un joc care il joaca mai mult moldovenii sau rusii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu cum se joaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cine nu stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu le stiu, dar mai bine sa nu stii jocu, ca daca intri in joc pierzi toti banii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui nimic greuuu! acel care tio raspuns trebuie sa fie un bulangiu romin e simplu, e aproape ca poqueru trebuie sa ai cel mai mult punctaj daca ai 3 tuji poti ridica stafca spacoina. ecasai joaca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Seca se joaca de la 2- 10 jucatori. Pentru a juca seca e nevoie de 32 de carti.
In acest joc cartile au o anumita valoare:

A=11 puncte
K,Q, J, 10 = 10 puncte

Restul cartilor - la valoarea lor nominală.

Exemplu (9=9 puncte), (7=7 puncte)

La fiecare jucator se impart caite 3 carti, si pachetul ramas de carti se pune in mijlocul mesei si mai mult nu se folosesc aceste carti

Jucatorii numara numarul de puncte accumulate. Punctele sunt acordate pentru cartile care formeaza combinatii.

Combinatiile in jocul seca:

- Cărţi de aceeaşi culoare, de exemplu, 8 si Q de trefla; valoarea de 11 puncte.
dar dacă jucătorul a strins 3 carti de culoare : valoarea de 28 puncte.

-Carti de aceias fel, de exemplu A si A; valoarea de 22 puncte
dar dacă jucătorul a strins 3 carti de acelasi fel : valoarea de 24 puncte.

Eventual castiga acea combinative care acumuleaza cele mai multe puncte.

Cum se joaca seca

Se impart caite 3 carti la fiecare, Pentru a participa in joc se cere un bet ( suma de bet se stabileste de jucatori), toti jucatorii participa in joc dupa modelul directia ceasului, incepind cu jucatorul din stainga de la diler(jucatorul care imparte cartile).

Jucatorul care joaca are 2 optii ori sa face bet or sa fold, daca jucatorul face fold, cartile jucatorului se adauga in pachetul de carti din mijlocul mesei, si jucatorul iese din joc. Daca jucatorul pune bet, suma de bet nu poate sa fie mai mica ca betul facut de jucatorul precedent.

Multi jucatori fac bet fara sa vada ce carti au, se numeste black bet. Dar daca secineva din jucatori face asa, alti jucatori sint obligati sa dubleze bet-ul, si daca si al doilea joca black bet betul trebuie sa fie dublat ultimului Black bet.

Betul la fiecare joc nou creste in functie de numar de joc,

Exemplu:daca primul joc a fost 10 puncte bet, al doilea joc va fi déjà 20 puncte bet pentru a incepe.etc.

Beturile se fac la rind, pina ce ramin 2 jucatori in joc, acesti doi jucatori pot sa faca bet-uri la infinit pina unul din ei arata cartile. Eventual cistiga cel jucator care are combinative cea mai inalta adica are mai multe puncte

Seca se joca online, se joca gratis si pe bani.

| DANU_4412 a răspuns:

Ba eu stiu bine sa joc seca dar sa nu te ampinga pacatul sa joci ca o sa-ti fie greu maultzi prieteni deaimei jucau perdeau mult furau aurul si chiar hainele pentru a juca o partida! Mai bine nu juca!

| www75375 a răspuns:

Trebuie sa fie 21 de carti de la 10 pina la tuz plus 7 de verde(care este joker)cea mai mare combinatie sunt 3 A apoi 3k si asa mai departe :D daca vrei sa te invat caontacteazama pe skype wwwalex21

| Treizecisiunu a răspuns:

Daca doresti ti pot invata eu ca sunt din chisinau si sunt expert in seca daca doresti ma gasesti pe skype:marandiciradu

| Andrei_5795 a răspuns:

Mia pe scurt seca se joaca in felul urmator:trebuie' sa fie 20 de carti de la 10 pina la Tuz xD se dau cite 3 carti la fiecare si dupa ce sa-au dat la toti toate cartile din cartile care au ramas se intoarce prima carte pentru mai multe detalii ma contactati pe skype andriusha754

| Andronic_Kostel_1993 a răspuns:

Despre Jocul Seca

Seca este un joc de carti foarte popular in Moldova, jocul seca a inceput sa se rapindeasca si in alte tari dupa prabusirea ussr. Jocul seca e destul de raspindit si in Rusia, chiar a primit si denumiri desosebite ca Strekoza, Trinka, Drinka….etc.

Regulele jocul seca:

In Seca se joaca de la 2- 10 jucatori. Pentru a juca seca e nevoie de 32 de carti.
In acest joc cartile au o anumita valoare:

A=11 puncte
K, Q, J, 10 = 10 puncte

Restul cartilor - la valoarea lor nominală.

Exemplu (9=9 puncte), (7=7 puncte)

La fiecare jucator se impart caite 3 carti, si pachetul ramas de carti se pune in mijlocul mesei si mai mult nu se folosesc aceste carti

Jucatorii numara numarul de puncte accumulate. Punctele sunt acordate pentru cartile care formeaza combinatii.

Combinatiile in jocul seca:

- Cărţi de aceeaşi culoare, de exemplu, 8 si Q de trefla; valoarea de 11 puncte.
dar dacă jucătorul a strins 3 carti de culoare : valoarea de 28 puncte.

-Carti de aceias fel, de exemplu A si A; valoarea de 22 puncte
dar dacă jucătorul a strins 3 carti de acelasi fel : valoarea de 24 puncte.

Eventual castiga acea combinative care acumuleaza cele mai multe puncte