| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva de unde vine expresia "cogeamitea omul"? Poate explica cineva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la Gogea Mitu, unul din cei mai inalti oameni ai Romanieie interbelice.

9 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cuvantul "cogeamite" provine din cuvantul bulgar "kodjamiti".
Se refera la marime - ceva foarte mare, foarte inalt
vezi in DEX
http://dexonline.ro/search.php?cuv=cogeamite

| Parintele a răspuns:

Cred ca inseamna ditamai omul. Un om mare ca statura.nu stiu daca si prost.

| Krina a răspuns:

Cred ca in Harap Alb a fost folosit termenul happy
Inseamna "inalt ca bradul si prost ca gardul" tongue

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Parerea mea este ca are o semnificatie de "mare si prost".

| eumi a răspuns:

De la gogea mitu, care avea o inaltime peste normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apartine registrului stilistic popular cu sensul de foarte mare, enorm.Se foloseste cu intentia de exagerare ironica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A existat un urias in Bucuresti care a lucrat la circul Globus, acesta a fost ucis {otravit} la 20 si ceva de ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii fuge mintea omului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da esti nebuna sa nu sti