| TheFeeye a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva expresia : 'ochi pentru ochi si dinte pentru dinte '?

Răspuns Câştigător
| eugenl a răspuns:

Este un citat din Biblie din Vechiul Testament: daca cineva ti-a facut rau ii faci si tu rau ca sa fiti chit, mai pe scurt se poate inlocui cu expresia: "ai plati cu aceeasi moneda".
Noul Testament da o noua lege: "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti"

4 răspunsuri:
| TheFeeye explică:

Multumesc de raspunsuri

| onnylife a răspuns:

Adica bun pentru bun, si rau pentru rauhappy

| MusicIsLife a răspuns:

Expresia : 'ochi pentru ochi si dinte pentru dinte ' inseamna ca daca cineva ti-a dat o palme si tu ii dai inapoi, de exemplu.Se numeste legea talionului si consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei

| krusedsasuke a răspuns:

Daca cineva ti-a facut ceva rasplatestel cu aceiasi moneda