| alexandra_lica a întrebat:

Stiti vreun cinematograf in Bucuresti unde sa ruleze si filme clasice sau filme independente? M-am plictisit de porcariile astea americane, parca-s toate de-o mama.

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Cinema Europa - calea Moșilor, numai filme europene.

Eurocinema (Tinerimea Română) - Izvor, deschis numai în weekend, filme independente, documentare etc.

Cinemateca Română - Union și Eforie, filme vechi, clasice, animație, filme de propagandă etc.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti recomand cele doua sali ale Cinematecii. Una e pe strada Eforie, e renovata, foarte comoda si dau filmul chiar daca esti doar tu in sala. Eu am fost o data doar cu sotul meu, de am crezut ca mi-a rezervat tot cinematograful tongue. In hol este intotdeauna o carticica cu programul lunii in curs, gratuita, cu ore, date si scurte prezentari ale filmelor. Atentie la filmele nesubtitrate (scrie v. o. adica vorbit original)! Noi am fost la unul italian si n-am inteles nimic fiindca actorii vorbeau foarte repede si intr-un dialect. Altadata am fost la o comedie ceheasca, subtitrata, alb-negru si a fost senzationala. Lumina intima se numea...
A doua sala este pe Campineanu, in spate la Novotel. Si acolo gasesti programul, si acolo e renovat, comod si intim. Acolo am vazut cativa regizori cunoscuti veniti sa vada filme de cinemateca.
Noua ne place si Europa (pe Mosilor, la intersectia cu Carol), dar sa nu te duci iarna ca noi am inghetat acolo la un film romanesc care nici macar nu ne-a placut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In saptamana 21-27 ianuarie 2011 se desfasoara un festival de filme clasice la cinema Glendale Studio. Mai mule detalii pe www.cinemaglendale.wordpress.com sau www.glendale.ro.

| cristina_dulan a răspuns:

La Institutul de Film Francez mai difuzeaza filme clasice din cate stiu. Elvira Popescu se numeste cinematograful.

| ileana_tomescu a răspuns:

Anul trecut am fost la Cinema in aer liber, parca Uranus se numea. Cinematograful in sine e tare, nu neaparat filmele difuzate... Totusi, sper sa nu-l fi desfiintat, eu n-am mai fost de anul trecut. E pe langa Beraria Germana, In zona Izvor.

| alexandra_lapusan a răspuns:

Da, am vazut o gramada de filme bune aici. Uite un link http://www.culture-france.ro/controller?action=1310

| adriana_butuc a răspuns:

Cam peste tot sunt la fel filmele sa stii....aceleasi tampenii, mai bine stai acasa si te uiti...