| NumeUtilizator10000 a întrebat:

TPU! Un prieten de al meu nu spune numele nimanui inainte sa vorbeasca. De exemplu: "Gigel! Vino aici", dar el spune direct "Vino aici" in loc de "Sandu! Vino aici". Ce sa fac cu prietenul meu? In loc sa spuna "George!" el imi spune "Pot sa vorbesc cu George?". Deci nu mai suport, nu zice numele, doar zice direct propozitia. Ce sa fac cu el?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu, daca sunteti mai multi nu-l baga in seama pana ce nu-ti spune pe nume, de asemenea si ceilalti sa faca la fel si se va obisnui sa va spuna pe nume.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu cati ani ai? Ai implinit 8?
De ce trebuei sa faca el ceea ce vrei sau spui tu?
Nu-i nevoei sa-i spui cuiva pe nume, poti sa-i spui si "vino" fara sa-i repeti numele, este perfect normal!
Mai bine, ai grija de tine si lasa-i pe altii! Datoria ta este sa inveti si sa cresti mare, nu sa manipulezi alti copii.
Incearca sa suporti si sa inveti sa respecti pe altii, ca nu esti tu parintele lui sa-i ceri sau impui ceva!

| WaterDrop a răspuns:

Este liber sa vorbeasca cum doreste el. Daca iti este rusine de acest lucru si l`ai rugat deja sa procedeze altfel, iar el nu a inteles, atunci fa`ti alt prieten care sa-ti fie pe plac.

| VladFurouncul a răspuns:

Nu-i răspunde până se vede nevoit să îți zică pe nume.