| LuizaHC a întrebat:

Hei. happy Am in clasa o colega care. nu stiu cum sa zic, ceilalti nu o prea suporta.Si suntem prietene,cica cele mai bune, dar nici mie nu prea imi place de ea.Zic asta pentru ca are un comportament foarte ciudat si o fire schimbatoare. laughing Acum e trista sau nervoasa, dupa 5 minute incepe sa rada ca si cum nu ar avea nimic,dupa aia iar e trista. straight face In ore vorbeste despre cu totul alte chestii si imi distrage atentia.Cei din clasa nu prea vorbesc cu ea si, fiind prietena ei, nici pe mine nu ma prea baga in seama.Mereu cand ma intalnesc cu ceilalti colegi si ea nu e prin preajma imi tot zic:"De ce stai cu ea? E o ciudata","Tu nu te-ai saturat de aia?" etc., iar eu nu stiu ce sa le zic...cu toate ca si pe mine ma enerveaza uneori. Spune toate lucrurile pe fata si ii face pe cei din jurul ei sa se simta prost, inclusiv pe mine, cel mai mult. Ea spune mereu"Nu o sa avem niciodata prieten" si ma include si pe mine in asta si ma deranjeaza.De unde stie ea ca eu nu o sa am prieten? Eu nu sunt genul de persoana care sa spuna in fata ceea ce simte pentru ca nu vreau sa jignesc pe cineva. De multe ori cand incerc sa-i zic ceva ce ma deranjeaza la ea se supara si imi zice:"Daca si tu ai ajuns sa-mi zici asta e clar". Nu mai stiu ce sa mai fac. crying Nu vreau ca ceilalti colegi sa nu mai vorbeasca cu mine din cauza ei. Sunt oarecum prinsa la mijloc si nu mai suport asta. crying Va rog, daca puteti sa-mi dati un sfat.As vrea sa ma indepartez de ea, dar nu stiu ce o sa se intample daca fac asta. daca va fi mai rau? crying Dau funda. :**

Răspuns Câştigător
| Gunoi a răspuns:

"Rău cu rău, dar mai erău e fără rău"
Dacă spune în faţă înseamnă că e o persoană sinceră şi nu cred că te va minţi, în ceea ce priveşte relaţia ta cu ea e decizia ta, dar te minţi singură şi pe ea cu aşa zisa "prietenie".
Dacă te deranjează ceva la ea spune-i în faţă totul, exact cum face ea, fie va înţelege fie nu mai devreme e mai bine decât mai târziu. Nu te amăgi pe tine şi nici pe ea.
Nu văd ce îi deranjează pe prietenii tăi dacă te întâlneşti cu ei, fără ea, reţine un prieten nu te va pune niciodată să faci ceea ce nu doreşti. "Ori ea ori noi" pe asta se bazează prietenia, faci ca noi nu cum vrei tu? eu credeam că fiecare alege şi cum se spune "Dacă vei fi pus în situaţia să alege între ea şi ei, alege-i pe ei dar să şti că prietenii nu ţi alegi şi faci".
Eu cred că ar trebui să fi fermă să iei o hotărâre şi să spui lucrurilor pe faţă atât prietenilor tăi cât şi ei, vezi care vor înţelege acestea şi care te va părăsi

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pare genul de persoană foarte agasantă, faci cum vrei, tu decizi dacă te simți bine cu ea, nu alții.

| eli30 a răspuns:

Si eu am la fel o prietena doar ca eu nu o consider prietenea mea cea mai buna, eu am o alta prietena cea mai buna, iar prietene mea cea ai buna imi spune sa nu mai vorbesc cu ea, dar eu tot vorbesc cu ea. Fiecare om isi alege prietenii, daca nu vrei sa mai fii prietena cu ea pentru ca ceilalti nu sunt de acord, nu ii baga in seama. Alegerea este ata ci nu alor, doar nu ei vorbesc cu ea ci tu faci asta si daca crezi ca nu mai vrei sa fii prietena cu ea, sa i-o spui in fata si direct ca sa intaleaga.

| AddaTuitt a răspuns:

Ce oameni, de ce te plangi? Ce.ti pasa de ce spun ceilalti? DE CE JUDECI?
Ea poate glumeste cu tine, dar tu, nu intelegi.O fii cum o fii, dar e un suflet, spune.i in fata..Si ce daca e o ciudata? Niciodata nu trebuie sa fii la fel ca ceilalti oameni care se tarasc si prin lava pentru bani, las.o sa fie cine isi doreste sa fie, tu daca nu o suporti si tot stai cu ea esti lasa, nu ai curajul sa ii spui in fata. Observi ca m.am enervat. ce tot bagi in seama lumea? Logic, dupa nu vei mai fii populara pai nu? Ce oameni. lasa fata in pace. |Spune.i si gata. si ce.a spus ea : " noi nu o sa avem niciodata prieten " draga mea Luiza, GLUMEA. Vad ca zici ca acum te.ai trezit din pestera.
Doamnee, si daca ii vei spune si va fi mai rau ce? Macar scapi de o " povara " cum vad ca o consideri.
Vorba celei de jos. "Rau cu rau dar mai rau e fara rau " Iti garantez luiza ca vei ramane o singuratica.

| Pufoseniiee a răspuns (pentru AddaTuitt):

Cat adevar!

| Pufoseniiee a răspuns (pentru AddaTuitt):

Vad ca esti genul de persoana care vede doar exteriorul..mda..mai nou asa sunt oamenii.