| IoNuTzZz1997 a întrebat:

Heiii TPU, ce pot sa fac sa scap de sentimentul de gelozie? Din aceasta cauza ma tot cert cu prietena mea si cu toate ca stiu ca nu e bine sa fac crize de gelozie, parca ceva ma impinge de la spate sa ii spun tot ce ma deranjeaza.
Problema este ca, prietena mea primeste zilnic avansuri de la o gramada de baieti si o streseaza incontinuu "Lasal pe ala si vino la mine" sau "Eu sunt mai bun ca prietenul tau". Ea mereu le-a spus sa termine cu prostiile alea pentru ca ea are prieten, dar in continuare o streseaza. I-am spus sa le dea pace, sa nu mai vorbeasca cu ei deloc pana se linistesc sau sa ii puna oarecum la punct dar ea mi-a raspuns ca nu este genul de persoana care sa faca asa pentru ca se intelege foarte bine cu ei si ii sunt "prieteni buni" si nu ar fi frumos sa le vorbeasca urat. Nu am prea inteles lucrul asta deoarece un prieten bun nu cred ca ar face acest lucru stiind ca tu ai prieten/a.
I-am spus sa imi zica numele lor sa ii linistesc eu, la un moment dat n-am mai putut de nervi si am zis ca ii caut pe fiecare in parte si ii distrug. Mi-a spus sa o las sa isi rezolve ea problemele si sa nu ma leg de nici unul dintre ei.
De 4 luni de cand sunt impreuna cu ea, stiu sigur ca niciodata nu m-a inselat cu nici un baiat, si cu toate astea tot am un sentiment de nesiguranta.
Ce pot sa fac sa scap de acest sentiment? Pur si simplu nu mai suport, imi vine sa ii bag in pamant pe toti ratatii aia. Daca continui tot asa o sa o supar tot mai tare pana la un moment dat cand va spune "STOP, gata!".

9 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Ştii ce înseamnă asta?

Că nu ai încredere în ea destulă şi crezi că te va înşela la prima ocazie.

Dacă ai avea încredere în ea nici nu ţi-ar păsa câti o curtează sau câţi o caută.

Renunţă la gelozie că o să rămâi singur happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sentimentul de nesiguranta l-am simtit prima oara in viata mea acum cateva saptamani in 33 ani. Gelozia vine ORI din motive ce pleaca de la tine, ORI din motive ce pleaca de la ea, ORI asa iti este firea si e foarte periculoasa, enorm deci incearca sa scapi de ea (gelozie). E foarte greu si complicat dar iti recomand sa stai de vb cu mai multa lume cu intelect, nu oameni care te vor indruma pe cai gresite. Si increderea poate sa o ai si E POSIBIL sa fi dezamagit si atunci e mai rau, nu vei avea incredere in nimeni, vei avea tendinta sa generalizezi. Oricum nu pot sa detaliez mult si sa mai par mult inteligent pentru ca eu am o despartire proaspata si grea. Multa bafta. Raspuns scurt: poti sa scapi de ea DOAR cu ajutorul tau, sa iti impui, totul e de psihic.

| MotanAndrei a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta, chiar mai rau. Si dupa ce am vorbit cu ea despre chestia asta, si-a rupt legaturile cu marea majoritate. Acum mai are doar 2-3, amici. happy Daca stai si nu vorbesti cu ea, asteaptate la orice. Ca sa vezi cai pasa de tine, trasmitei o emotiile pe care le simti nu mai sta retras crezand ca se v-a rezolva totu. happy

| IoNuTzZz1997 explică (pentru MotanAndrei):

Am vorbit cu ea, dar mereu am ajuns sa ne certam din cauza asta, imi tot spune ca ea nu poate sa faca asa ceva, adica sa ii puna la punct si sa le vorbeasca urat, si nici sa fie amici doar cu cei cu care se intelege mai bine( asta i-am propus eu), pentru ca ea nu este acel gen de persoana si nu vrea sa ii supere.

| MotanAndrei a răspuns (pentru IoNuTzZz1997):

Daca te iubeste ar face totu spre binele vostru. Daca nu vrea sa ramana amici cu ei, explica-i ce te deranjeaza si spune-i sa faca o alegere intre TINE si EI. Daca ii alege pe EI, sa ramana cu EI. Daca te alege pe tine, sa inceteze sa vorbeasca mult cu ei sau sa ramana doar la stagiu de amici.

| IoNuTzZz1997 explică (pentru MotanAndrei):

Problema e ca ea nu prea intelege lucrul asta, i-am tot explicat frumos "Nu mai vorbii cu ei, nu ii mai baga in seama deloc" "Ce fel de prietenii iti sunt astia daca te tot sacaie cu chestii de genul asta?". S-a plans odata la mine ca nu ii mai suporta pe fraierii aia dar cu toate astea inca vorbeste cu ei desi i-am spus sa nu mai faca asta, nici nu a vrut macar sa imi spuna numele lor. imi tot spune ca nu e genul de persoana care sa faca asa ceva, adica sa ii puna la punct.

| MotanAndrei a răspuns (pentru IoNuTzZz1997):

straight face te inteleg frate, sper ca intr-o zii sa-i vina mintea la cap si sa realiseze ca mai important decat prietenii ei, ramane primul lucru familia si jumatatea sa. straight face Ca prietenii iti sunt alaturi la bine, iar la rau iti da cu sutu. happy Sper sa treci peste si sa realiseze ca dintre ei si tine, tu esti mai important pentru ea. happy

| EchoDemon a răspuns:

Stiu si eu cum e. Si eu sunt extrem de geloasa...chestia asta nu trece. Si daca trece, va trece cu timpul. Trebuie macar sa ai putina incredere in ea, daca o iubesti.

| AiriTeodora a răspuns:

E complicat cu gelozia asta. Dar atata timp cat nu ai motive sa iti faci griji ca te inseala. Ar fi bine sa ai mai multa incredere in ea, asa cum au zis si ceilalti. Eventual iesi in oras impreuna cu ea cand sunt prin preajma si cei care ii fac avansuri si vezi cum se poarta ea cu ei. Nu incerca sa faci ceva de genul scandal sau sa te iei la bataie, chiar daca iti vine greu sa nu faci asta. Pur si simplu fii observator. Daca vezi ca ii respinge, nu ai motiv de ingrijorare. Si ar fi bine sa nu tii in tine chestiile astea, vorbeste cu prietena deschis despre asta. Si incerca pe cat posibil sa nu faci scene de gelozie in public si nici sa nu tipi la ea. Stiu ca e greu, dar cu calm si rabdare se poate rezolva. Bafta!