| danielahopes a întrebat:

Trec in clasa a 8-a si ma gandeam sa recapitulez putin inainte de inceperea scolii la matematica si romana. Ce credeti ca ar trebui sa repet in mod special si ma va ajuta? Funda.

8 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Răsfoieşte caietele şi vezi de ce-ţi aduci şi nu aminte. Repetă tot ce ţi se pare că e nevoie. Mai uită-te şi la lecţiile pe care nu le-ai înţeles prea bine. Poate înţelegi acum. big grin
Baftă!

| PufuleţiCuCaramel a răspuns:

Pai, avand in vedere ca anul asta avem examen [da, si eu], cam totul.Lucreaza teste finale din culegerile de a 7a, teste initiale de pe net sau din culegeri de a 8a, modele de evaluari nationale de pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul, in iunie ai examenele.

| Marybm a răspuns:

Sincer si eu trec dar eu las pana incepe scoala, in cele 2 saptamani iti vei amintii chiar tot.

| RobDogg a răspuns:

Ia-o usor, la mate repeta din geometrie, pentru ca asta cam da dureri de cap, in a 8-a o sa inveti cu piramide, cub, paralelipied etc (corpurie geometrice) si nu o sa fie prea usor, deci repeta cu teoremele invatate pana acum, la romana, e ceva mai simplu, dar nu te culca pe o ureche, o sa fie mai multa literatura, unde doar trebuie sa explici, sa povestesti si sa demonstrezi, deci, bafta cu matematica si ai grija cu romana.

Răspuns utilizator avertizat
| Helena0501 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa repeti mai intai ce nu-ti place si la ce iti este mai greu sa lucrezi, apoi fa la fel peste toata materia.Iti este de folos orice informatie din gimnaziu. Succes!

| Ariya a răspuns:

La romana incearca sa recapitulezi genurile literare(epic, liric etc.)Se pune accent pe ele la examen, de asemenea incearca sa stapanesti bine figurile de stil, cazurile si functiile sintactice.La matematica pentru geometrie repeta formulele pentru arie,perimetru,teoremele invatate(Pitagora,Asemanarii,Thales etc.), la algebra factorul comun,ecuatii, inecuatii, multimea numerelor rationale(Q), multimea numerelor intregi(Z), operatii cu radicali.Cam astea ar fi big grin si sa nu uiti CERCUL este foarte important, nu o sa-l mai faci in clasa a 8-a decat foarte putin la inceput la recapitulare. Daca mai ai intrebari... poate asa imi mai amintesc si eu ce ar fi ideal pentru o recapitulare scurta inainte de scoala.

Întrebări recente