| Aurel334 a întrebat:

Sunt in clasa 8 si in vara voi da evaluarea nationa. Cum credeti ca va fi evaluarea nationala din 2017? Ce ar trebui sa recapitulez la matematica ca sa iau o nota buna?

Răspuns Câştigător
| WindowsOpener a răspuns:

Pai,cand am dat eu Evaluarea Nationala, acum 2 ani, a fost usor ..adica daaa...m-am descurcat euu la mate, asa ceva. Oricum, din cate am auzit, anul trecut a fost asa si asa, a avut si chestii banale dar si unele cu un nivel mai mare de dificultate.Cred totusi ca anul asta va fi putin mai difici, e doar parerea mea, adica au fost ani in care Evaluarea Nationala nu a fost cine stie ce..Iti spun din propria experienta, ca daca incerci sa retii totul de la scoala, si tu ai probleme la mate sau romana, ar trebui sa incepi sa faci prega, daca ai probleme... Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Recapituleaza tot, fa toate felurile de exercitii si avem ok.
Degeaba pare ca treaba asta cu "prezisul" merge, nu prea e asa deloc. Daca vei face cate ceva din fiecare si te vei axa pe ce habar nu ai sa faci deloc, va fi usor.

| g00dmorning a răspuns:

Se spune ca subiectele din 2016 au fost mai grele decat cele din anul precedent.
Am inteles ca intr-un an se da mai greu, urmatorul usor, apoi se da din nou greu si tot asa...
Tu vei nimeri intr-un an usor. Dar asta inseamna ca mediile minime de la licee se vor ridica putin fata de cele de anul acesta.
De exemplu: Anul acesta (an greu) un liceu a avut media minima 9.02. La anul media minima va fi 9.24 pentru ca subiectele la evaluare vor fi usoare, si toti elevii pot lua medii mari.
Dar asta ar putea fi un mit. Tu trebuie sa inveti cat de mult posibil.
Succes!