| N538961518 a întrebat:

Uneori cand privesc de pe geam noaptea orasul Constanta, sau trec pe langa niste flori/copaci care miros frumos, cand ies din casa si pe scari simt parfum de femeie, atunci cand e cerul instelat si luna plina, cand ploua si cerul este innorat, cand afara adie vantul intr-un mod placut...ma cuprinde un sentiment de fericire neconditionata, ma simt implinit, uit de toate problemele si dezamagirile mele, sunt cuprins de speranta... exact ca si cum as folosii vreun drog... o fericire instanta dar nemotivata ce tine 5 minute, in astea 5 minute sunt pierdut in vise si armonie iar alteori cad in depresii adanci, toate visele neimplinite, modul de viata, ma paralizeaza jumatati de ora sau chiar ore...parca as asista la procesul meu cu viata iar eu sunt acuzatul...am ajuns sa-mi gasesc fericirea in imagini si mirosuri ce dureaza atat de putin si nu ma pot satura de ea...acum fumez tigara dupa tigara si numai inteleg realitatea, nu imi pot imagina viitorul, numai pot simtii aceea fericire ce acum 30 de minute o simteam atat de profund.Si ma gandesc ca aceea stare de fericire am ajuns sa o extrag din nevoie din nimic pentru ca apoi sa tanjesc dupa ea...ca si cum m-as hranii cu o doza mica de speranta dupa care intru intr-un sevraj depresiv.Si am ajuns sa ma intreb... Fericirea e reala? e doar un miros? ce o produce? Despresia e realitatea? e adevarat tot ceea ce simt? exist? daca da, dc nu am nici un scop? De ce imi este frica de pierderi, de ce imi este frica, ca am sa pierd o viata care nici macar nu este a mea, o viata pentru care sunt dator...De ce vreau sa fiu fericit si nu ma multumesc cu simpla mea existenta nesemnificativa? Ma apuca dimineata treaz, nu pot sa dorm, vreau doar sa gandesc...sar dintr-un gand in altul fara nici un rost iar somnul este doar un restart pentru ca a doua zi sa rulez in acelasi mod... Ce rost am eu si lumea asta? dc am dorinte, dc sunt dezamagit de persoane care nu imi datoreaza nimic? Mi se pare totul un mare rahat...Nu stiu daca are vreun sens tot ceea ce am spus, dar de ce ar trebui sa aiba? dc nu-mi pot explica atatea? de ce am regrete? de ce unele amintiri ma fac sa rad iar altele imi zguduie sufletul si mai ales CINE SUNT EU? Cine poate sa-mi raspunda la toate astea e un adevarat expert TPU.

9 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Din pacate fericirea exista, dar cu siguranta inca nu ai fost norocos sa o intalnesti in adevaratul sens al cuvantului, mirosul exista in aer, exista in tot ceea ce ne inconjoara, orice misca alaturi de noi are un miros specific, fie flori, femei.Cu siguranta acum treci printr-o perioada grea, sa zicem asa, esti intr-o profunda depresie, incearca sa nu iei in seama aceste picanterii care te duc in lumea visurilor, unde simti ca esti inconjurat de lucruri fantastice, apoi dupa citeva secunde acestea dispar. Existi, dar esti cazut in lumea visurilor, incearca sa iti revii la normal si sa iti gasesti adevaratul scop in viata, incearca sa dai dovada ca esti intr-adevar barbat, ca stii sa lupti pentru a fi tu, incearca sa iti creiezi propriul tau "eu" si sa mergi mai departe pentru a-l impiedica sa dispara.Nemultumirea ce o simti se datoreaza acestei vieti care dupa cum vezi iti ofera acea stare de melancolie, incearca sa te faci util, adopta criterii care sa te faca sa fii fericit, sa fii iubit, daca tu nu faci nimic, cine crezi ca te poate ajuta? Rostul care al ai este sa traiesti, sa fii fericit, sa iubesti, sa fii iubit, sa incerci sa faci din viata ta ceea ce nu ti-ai imaginat vreodata, dorintele se pot implini numai prin vointa. Orice om are dorinte, dar daca perseverezi asupra lor se vor implini in mare parte, asta depinde numai de tine.Intradevar lumea in care traim este plina de mister, de rautate, acea dezamagire a ta vine din suflet, datorita celor care sint linga noi si poate ca o data ne-au jignit sau ne-au facut sa credem ca fericirea este ireala.Incearca sa gandesti pozitiv, nu gandi negativ, deoarece acest lucru iti va dauna foarte mult, parerea mea este sa iti traiesti viata acum cat esti tanar, nu se merita sa stai inchis in carapacea ta si sa ceri mereu explicatii la ce va fi, incearca sa faci in asa fel incat regretele ce apareau pia acum sa dispara.Adevarat amintirile ne fac si fericiti, dar ne mai si fac sa suferim asta datorita faptului ca nu am stiut intr-adevar cum sa facem ca totul sa fie frumos. Iar tu esti acea persoana sensibila care viseaza mult si incearca sa gaseasca raspuns la toate intrebarile care te-au marcat pana in prezent si care ar vrea sa aiba o viata fericita, plina de dragoste si vise implinite. Sfatul meu este sa te trezesti din aceste vise sa cobori cu picioarele pe Pamant si sa iei viata in serios, ia-o ca pe ceva real, fa din viata ta ceea ce nici nu visai pana acum, incearca sa fii tu insati, sa mergi pe drumul fericirii pe calea dreapta si sa lasi trecutul in urma, nu trai din amintiri si regrete, adopta calea cea buna si vei vedea ca vei invinge.Bafta si mult noroc iti doresc, nu vi dezamagit, vei razbate important este sa ai vointa.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Incearca un exercitiu: imagineaza-ti ca simti acel miros ce te face fericit in alt moment al zilei si in alta locatie. Si apoi vezi ce se intampla.

regis
| regis a răspuns:

Intr-adevar, cine poate sa iti raspunda la atatea intrebari deodata este un adevarat TPU. Eu nu pot sa imi explic de ce cand citesc intrebarile tale imi rasuna in minte un proverb: un nebun arunca o piatra in apa si zece cuminti nu pot sa o scoata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti cam deprimat. n as putea sa ti raspund eu la intrebarile astea existentiale, dar cred ca ai nevoie de relaxare. vorbeste cu un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor fiti concreti si cu picioarele pe pamant.traiti si fiti fericiti.simplu.1000 de vorbe doi bani nu fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem cecilia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da amice prin tot ce treci tu trec si eu.
fugi din zona deznadejdii... iesi in lume...priveste cu atentzie chipurile ce se vor perinda pe langa tine... si chiar de esti casatorit, gaseste-ti jumatatea... nu uita. comunicarea si iubirea adevarata este tot ce-ti trebuie

| Just Shadows a răspuns:

Raspunsurile la intrebarile tale... cel mai apropiat ti-a raspuns"mim", dar u trebuie sa stii un lucru...esti exact ca mine...asa facem si eu si ink fac si am un prieten ce-mi atrage atentia mereu... vb-a e ca u ti-ai pierdut increderea in u ca te cufunzi in ceva ce nu gasesti in viata reala... vrei sa primesti raspunsuri la ceva ce simti doar u, fiecare simtim diferit poate putin apropiat...raspunsurile la toate aceste intrebari se gasesc in U... u esti cel care iti poti raspunde...trebuie doar ca noaptea cand te asezi in pat sa te gandesti ce ai facut pana acum? a valorat? ...gandeste-te la amintiri frumoase, dar si la deceptii...si pune-ti un punct.incearca sa"renasti"sa gasesti in lucruri un scop bun si sa te bucuri din plin de viata, de tot, de mirosul florilor, de finetea unei femei...sa fi u INSUTI pentru ca raspunsul nu ti-l poate da nimeni...raspunsul il vei descoperi doar u...succes cu regasirea tahappy

| zalataea a răspuns:

Ciao.Esti cam confuz in toata romantica ta, cind te trezesti dimineata uitete in oglinda si dati buna dimineata multumestei domnului ca esti viu si mergi inainte.