| anonim_4396 a întrebat:

Uneori nu pot adormi noaptea! Ce sa fac? Cum pot adormi mai repede? Sau recomandatimmi pastile! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Florin0006 a răspuns:

Bea o cana de lapte cald sau ceai de tei pe la 10.30, baga-te in pat, citeste ceva frumos si la 11 stinge lumina. La 6.30 pune ceasul sa sune si da-te imediat jos din pat indiferent la ce ora ai adormit. Toata ziua nu sta deloc in pat sau pe fotoliu, fii activa. Seara repeta tabietul cu ceaiul cald, cartea, ora 11. Fa asta zilnic, nu te scula mai tarziu niciodata, cu nici o ocazie. Daca intrerupi in weekend, nu are nici un efect.
Ai mai putea lua pastile numite distonocalm cu astea in 10 min asa dormi...
fundita?big grin

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ceapă seara și dacă nu merge așa, vorbește și cu un medic!
Trebuie și autocontrol!
Adică să vrei să dormi noaptea!

| nashu40 a răspuns:

Daca apuci sa iei pastile pentru a adormi odata pe urma va trebui sa iei mereu,pentru ca organismul isi va creea o dependenta.
Cel mai bine si mai indicat e sa o rezolvi pe cale naturala. Adica : ceaiul de tei e un calmant foarte bun baut inainte de culcare. La fel si laptele. O cana de lapte caldut baut inainte de a te baga in pat face minuni. Ajuta si sa stai cu picioarele in apa calda. Si poti face combinatii happy
Si mierea e buna seara,dar cu asta dureaza,adica trebuie sa iei cel putin cateva zile. Vei rade,dar proprietati de a induce o stare de somnolenta si de a dormi bine o are si... ceapa consumata la cina happy
Daca vrei neaparat pastile poti lua o aspirina sau un antinevralgic inainte de a te baga in pat,dar nu cu lapte ca le taie efectul,poti bea cu ceai de tei in timp ce stai cu picioarele in apa calda.
Si mai e un aspect EXTREM DE IMPORTANT : inainte de culcare nu sta la calculator, nu te agita, nu sta prea mult la tv. Incearca sa fii calm si mai ales sa lasi toate gandurile si grijile deoparte. O muzica de relaxare combinata cu una din variantele de mai sus si vei dormi ca un nou-nascut!
Numai bine!

| francesca89 a răspuns:

Poti lua linistit pastile,bine'nteles doar cu reteta,eu am luat lorazepam,si crede-ma,nu cauzeaza dependenta,dormi bine si linistit.iar daca nu poti face rost de medicamente fa urmatorul lucru, intr-o noapte nu te culca deloc chiar si dimineata cand nu mai poti, doar a doua zi seara pe la 22-23.in niciun caz nu bea ceai de tei happy e un mit tampit cum ca te-ar linisti, din contra, te agita mai mult.succes si somn usor happy

| ionutz0116 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si iti va da un tratament.

| AlinDolce a răspuns:

Tratamente raised eyebrows!? laughing Iti zic eu, bagi niste muzica si gata.winking Nu trebuie sa te gandesti, sau sa iti spui in gand sau cu glas tare : " VREA SA DORM! " Deci nu. Doar cu muzica, funda?

| andra_9015 a răspuns:

Incearca sa asculti muzica care te linisteste. funda?big grin

| mimi_4512 a răspuns:

Depinde de varsta, sex, obiceiuri si activitatile zilnice...Inainte de somn cu o jumatate de ora, o cana cu ceai de tei cu miere, ori lapte caldut cu miere, te relaxeaza si linisteste.De asemeni,rugaciunea este indicata seara inainte de somn,dar si dimineata inainte de a incepe orice activitate; pentru ajutor ceresc in orice stare esti (de somn sau veghe) vei primi sprijinul solicitat :"cere si ti se va da, cauta si vei gasi, bate si ti se va deschide"!