| ema1ih a întrebat:

URGENT
Stiti site-uri cu intrebari de logica?
Funda

Răspuns Câştigător
| dany3la a răspuns:

Tatal si fiul merg cu masina si fac accident, in urma acestuia tatal moare iar fiul este dus de urgente la spital. Pe masa de operatie doctorul chirurg spune: Nu pot sa il operez deoarece este fiul meu. Cine este doctorul chirurg?

Sta un caine pe trotuar. Langa el un vas cu mancare. Cainele este sanatos si flamand, totusi nu mananca mancarea, din ce cauza?

De unde le avea Vlad Tepes cizmele?

Cate zile de nastere are un om la 20 de ani?

Cum se zice: pene de vulpe in palarie sau pe palarie?

."Tu esti capitanul unui yaht, yahtul tau masoara 14 m lungime, 5 m latime, 12 m inaltime si ai la bordul yahtului 20 de oameni. Intrebarea este: cati ani are capitanul?"

Doctorii iti arata o cada plina cu apa, o cana si o galeata tu ce alegi sa golesti cada?

"Intr-un port de pe malul marii un om era paznic care lucra in fara el avea grija de intrarea in port a vapoarelor.Intr-o zi a nimerit schimbul de noapte la far stand el plictisit sus in far a adormit. Dimineata cand s-a trezit a mers la geam, sa uitatat pe geam si sa omorat.Care ii cauza principala a mortii si cum putea preveni moartea?"

"Moare mama a doua surori, una din surori ii mai mare iar cealalta ii mai mica, la inmormantare vine un baiat blond cu ochi albastri iar fata cea mica se indragosteste de acest baiat blond cu ochi albastri... dupa o saptamana moare si fata cea mare.Care este cauza morti?

Bob vrea sa dea o petrecere mare. El gaseste o tehnica sa adune cat mai multa lume. Invita pe cei mai apropiati 5 prieteni si le zice ca fiecare poate sa invite cate alti 4 prieteni care la randul lor pot invita cate 3 prieteni, acestia altii 2, iar acestia cate unul.
Intrebare: In total cati oameni a invitat Bob la petrecere?

a) Participi într-o cursă. Îl întreci pe al doilea. Pe ce poziţie eşti?
b) Dacă îl întreci pe ultimul eşti …?
c) Imaginează-ţi că te afli într-o barcă care se scufundă care este înconjurată de rechini, cum supravieţuieşti?
d) Ce este uşor ca un fulg dar nici cel mai puternic om nu poate s-o ţină mai mult de câteva minute?
e) Ce s-a întâmplat în 1961 şi nu se va mai întâmpla până în anul 6009?

f) Sunt 5 mere într-un coş şi 5 persoane. Cum dai la fiecare persoană un măr astfel încât să rămână un măr în coş?

FUNDA:*

1 răspuns: