| Eu186958 a întrebat:

Va roog, maine am test la romana, si nu prea am inteles ceva de genu' asta :
Identificati atributele substantivale din enunturile urmatoare, indicati felul acestora si precizati cazul substantivelor:
1. Tatal lui Alexandru a pus ferestre de plastic in noul apartament al familiei.
2. Blocul din fata scolii este inalt
3. Atitudinea copilului fata de colegi era condamnabilia
4. Lupta contra traficului cu droguri a cunoscu in acest an mari succese
VA roog, e urgent, deci nu am inteles., cum e felul si cazul si tot ce e thinking
urgeent, dau funda si voot! puppy dog eyes

2 răspunsuri:
| javiga a răspuns:

Pai trebuia sa inveti, e simplu inveti din cartea de romana intrebarile(cauti o carte de clasa a7) sau daca ai o culegere speciala sigur o sa intelegi de acolo,felul substantivului comun( carte geanta, scoala, profesor), si propriu(Andrei,Italia,Romania, Oceanul Indian Pacific, exprima numele obiectelor) si cazul pui intrebarea si afli: de exemplu atribut substantival genitival in cazul genitiv:Mirosul florii este placut
atribut substantival apozitional in Nominativ:Ea, floarea, este moarta
atribut substantival prepozitional in acuzativ:Semintele de flori au fost plantate. Funda?

| Eu186958 explică (pentru javiga):

Pai ca sa iti dau funda, trebuie macar sa imi explici pe propozitiile d emai sus