| anonim_4396 a întrebat:

Vad pe cer luna portocalie... Oare de ce?

16 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Gata vin extraterestriirolling on the floor)

| Shery a răspuns:

Poate pentru ca e portocalie laughing

| maryana5 a răspuns:

Trebuie sa plouawinking
xoxo, mary peace sign

| viki a răspuns:

Da, si mie mi se pare portocalie. Dar nu mi se pare, chiar ebig grin

| Gabry a răspuns:

M-ai facut curioasa, ma duc la geam...

Nu vad lunacrying

| zuzumic a răspuns:

E foarte aproape de pamnt... la fel cum stele sunt rosi cand sunta proape de pamnt si albastre cand sunt departe

| cely a răspuns:

Ti se pare

| Chuck a răspuns:

Vine nostradamus cu sfarsitul lumii. :-s

| danutz15 a răspuns:

E un fenomen natural...nu te sperialaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este de la TPUwinking
E prea portocaliu
Si din cauza asta vezi thu luna portocalie tongue
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiind aproape paralela cu solul, lumina soarelui reflectata de luna strabate o adancime mai mare de spatiu pana la privitor. Gazele prezente in atmosfera creaza un efect de lupa. Lucru care este vizibil si la rasarit / apus de soare. Soarele apare marit, si se micsoareaza treptat pana in jurul pranzului cand are un unghi de ~90º fata de privitor (zenith).
Unghiul mic fata de orizont este si motivul culorii portocalii in cazul ambelor astre. Cand se afla la zenith, culoarea lor devine aproape alba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate visezi!

| Blu_7007 a răspuns:

Poate pentru ca asa e big grinhee hee...sau...tu in loc sa vezi viata in roz o vezi in portocaliu...

| Jiiasy24 a răspuns:

Uni nau ce face si se pun pe glume... dar e adevarat uneori luna este caramizie alte ori rosie. si eu ma intreb dc. DRACU' te si sperielaughing

| Byutsa a răspuns:

La asta ma uitam si eu si acum e aproape rosie[ poate intr-adevar e facuta din cascavalthinkinglaughing glumeam.] btw e foarte ciudat dar e frumoasa si asa e prima data cand o vad asa de rosie

| victor3078 a răspuns:

De foame!