| νєησм a întrebat:

Voi dati cativa banuti la cersetori?

Răspuns Câştigător
| pinkflower a răspuns:

Da, mereu le-am dat cate 1-2 lei. Mai ales la cei care chiar au nevoie cum ar fi copiii care nu au parinti si sunt vai de ei, la acestia chiar mi sar rupe sufletul sa trec pe langa ei si sa nu le dau nimica. Ma gandesc ce as face eu in locul lor si atunci le dau cate ceva.

Dar altada nu le dau, doar la persoanele ca de exemplu tiganii care nu vad nici o suferinta si vor bani numai pentru tigari si alcool sau droguri. Si mai sunt si obraznici unii ca daca treci pe langa ei zic " doamne ce rea esti mai " si ma enerveaza si atunci cum sa le dau bani?

9 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Cateodata big grin

| HappyCandy a răspuns:

Banuti? Nuuuuuuuuuuuu.Lei? Daaaaaaaaaa.

| Aliutza a răspuns:

Cativa, cateodata. Mai multi, alteori. Depinde.
Daca vad ca intr`adevar persoana respectiva are nevoie si daca nu pare nici alcoolica (majoritatea imi cer bani pentru paine, dar isi cumpara bautura). Daca sunt intr-o stare buna, le dau chiar si celor care nu par sa aiba nevoie cu adevarat.
Depinde de starea in care ma aflu eu si de starea in care se afla cersetorii, in momentul in care imi cer. Si mai depinde si de modul in care imi vorbesc. Sunt unii care se exprima foarte frumos, care ma saluta, isi spun numele, apoi imi explica pe scurt pentru ce au nevoie de bani. Nu prea pot sa-i refuz. Altii imi sar in fata cand merg pe strada si incep cu chestii de genul "da`mi si mie un ban" sau "da`mi si mie un ban, de sanatatea ta si la familia ta". Urasc cand se folosesc de clisee din astea, care implica santatea. Cumva, vor sa te simti obligat sa le dai, ca sa nu cumva sa te imbolnavesti sau sa patesti ceva in sensul asta. Astora nu le dau decat cand sunt intr-o stare foarte buna.

| annakarenina a răspuns:

Da, dar le si explic ca ar trebui sa isi doreasca mai mult de la viata.

| valThina a răspuns:

Dadeam pana cand am vazut niste pusti de max 12 ani care s duceau si luau tigari sau prenandez ca sa s drogheze.

| zanesiprintese a răspuns:

Cateodata si depinde de cersetorilaughing

| mirunix a răspuns:

Daca sunt batrani sau copii da. Stiu ca uneori copiii dau banii mai departe, asa ca incerc pe cat posibil sa le cumpar ceva de mancare. Batranilor. alora care nu se mai pot misca, le mai dau bani, dar in Timisoara sunt mutli care "vand" flori, asa ca imi iau un buchetel de ghiocei si dau un leu unei tanti in varsta.

| IonutGosa a răspuns:

Sincer,dahappy.intodeauna mi-a fost mila de eisad
chiar daca stiu ca uni nu meritaoh go on
dar cate un leu nu strica!

| Gina1 a răspuns:

Numai banuti nu le dau eu laughing))